عضو مجمع مشورتی اصلاح طلبان:

اصلاح طلبان آموخته‌اند در راستای مصالح ملی نباید در پی سهم خواهی باشند

عضو مجمع مشورتی اصلاح طلبان گفت: اصلاح طلبان توانستند به رغم فضای یاس و ناامیدی، با حضور فعالانه و مسوولانه ی خود ضمن مدیریت هوشمندانه انتخابات، روزنه امیدی در کشور ایجاد کنند.

به گزادش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مرتضی مبلغ که در دفتر حزب جوانان ایران اسلامی و درخصوص «درس های اصلاح طلبان از انتخابات 1392» سخن می‌گفت، با بیان این مطلب، افزود: عوامل ایجاد کننده این پدیده بزرگ که از تفاوت های بارز انتخابات سال 84 و 92 نیز می باشند، رجوع به خرد جمعی و گذشتن از منیت ها بود.

وی افزود: مرحله اول این خرد جمعی، ثبت نام آقای هاشمی بود، اما رد صلاحیت ایشان برای افراطی ها نتیجه عکس داد.

معاون وزارت کشور دولت اصلاحات ادامه داد: رمز موفقیت پس از این رخداد، رجوع مجدد به خرد جمعی، گذشتن از منافع شخصی و گروهی و تقویت روح ایثار و از خود گذشتگی از سوی اصلاح طلبان بود.

مبلغ با تاکید بر راهبرد عقلانیت و آرامش و تلاش بر تنش زدایی افزود: ما نباید در برابر افراطی گری ها و تند روی های جناح مقابل واکنش متقابل نشان دهیم.

بردباری، صبر، عقلانیت و تدبیر راهبرد موثر در برابر تندروی هاست و اصلاح طلبان نباید در فضای افراطی گری با آنها رقابت کنند.

وی با تاکید بر اجتناب از اقدامات واکنشی در برابر بحران سازی های افراطی ها، نوع برخورد با بحران سازی آنها را مهم دانست و گفت: رمز موفقیت کشور و اصلاح طلبان و مصونیت از آسیب ها، حفظ فضای آرام و عقلانیت است.

عضو مجمع مشورتی اصلاح طلبان ادامه داد: اصلاح طلبان آموخته اند در راستای مصالح ملی و نجات کشور نباید در پی قدرت و یا سهم خواهی باشند، بنابراین مطالبه قدرت را کنار گذاشته و فقط به نجات مردم و کشور می اندیشند.

مبلغ در ادامه نشست حزب جوانان ایران اسلامی گفت: اصلاحات باید از درون جامعه باشد تا پایدار و اثر بخش بماند و رمز حل مشکلات کشور نیز از درون مردم و جامعه می گذرد.

وی تاکید کرد: نظر ما اصلاحات جامعه محور است، نه اصلاحات قدرت محور و آنچه که باعث مصونیت جامعه از تبلیغات هیجانی می شود رویش اصلاحات از بطن جامعه و مردم است.

این فعال اصلاح طلب ادامه داد: برای پیشبرد مقابله با افراطی گری، ضمن تداوم انسجام، حفظ آرامش، و خرد جمعی ، توجه به نقش احزاب و تشکل ها بسیار مهم است.

مبلغ همچنین با تاکید بر مدنی شدن و تربیت شهروندانی جامعه پذیر و مسوولیت پذیر افزود: این امر فرایندی است تدریجی که از لایه های زیرین جامعه آغاز می شود و از رهگذر مطالعه مستمر، برنامه محور بودن، نظم و انضباط و تمرین و ممارست از سوی احزاب و گروه ها میسر خواهد شد.

وی با اشاره به لزوم توجه به هویت های اعتقادی و ملی اظهار داشت: باید در کنار توجه به حقوق اساسی مردم، دمکراسی، آزادی و مبارزه با اقتدارگرایی ، به ارزش‌های اصیلی مانند اهل بیت، قرآن، نهج البلاغه ولی با قرا‍‍ئت سازنده و درست توجه بیشتری داشته باشیم.

عضو مجمع مشورتی اصلاح طلبان در عین حال افزود: نتیجه نگاه افراطی ها و جریانات انحرافی به ارزش های دینی، فرار جوانان از دین بوده است.

مبلغ ادامه داد: رفتارهای افراطی باعث ناامیدی و پشیمانی از عملکردهای درست گذشته شده است و این فرایند هویت زدایی باعث شده است موضوعاتی که همیشه مایه افتخار ما بوده اند باعث سرافکندگی ما شوند. این رفتارهای افراطی فرار جوانان از هویت های افتخار آمیز خود را فراهم آورده است.

وی در پایان گفت: مطالبه مردم آزادی و پیشرفت در کنار دین مداری است که نیازمند کنکاش و توجه بیش از پیش می باشد.

انتهای پیام

کد N363166