یونکر برخلاف مخالفت انگلیس رئیس کمیسیون اروپا می شود

آمریکا اروپا

سران اتحادیه اروپا با وجود مخالفتهای شدید نخست وزیر انگلیس، با اکثریت آرا با ریاست "ژان کلود یونکر" بر کمیسیون اروپا موافقت کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آلمان، رای گیری در مورد ریاست "ژان کلود یونکر" نخست وزیر پیشین لوکزامبورگ بر کمیسیون اروپا با موافقت اکثریت اعضای اتحادیه اروپا پایان یافت. در این نشست با وجود مخالفت شدید "دیوید کامرون" نخست وزیر انگلیس با نامزدی یونکر، 26 عضو اتحادیه اروپا از جمله آلمان با ریاست یونکر موافقت کردند.

در پایان این نشست، سران اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه ای بر لزوم دفاع از حق کشورهای عضو این اتحادیه برای حفظ وحدت و یکپارچگی آن تاکید کردند. بر این اساس انگلیس با مخالفت خود در مورد آینده اتحادیه نگرانی هایی به وجود آورده است.

با وجود مخالفت کشورهایی مانند انگلیس و مجارستان با ریاست یونکر بر کمیسیون اروپا ، مقامات اتحادیه اروپا امیدوارند رای گیری مذکور بتواند به این بحث ها خاتمه دهد. به این ترتیب یونکر 59 ساله پس از تایید توسط پارلمان اروپا در شانزدهم جولای (بیست و پنجم تیر) می تواند کار خود را در سمت جدید آغاز کند. وی برای این کار نیازمند 376 رای مثبت از مجموع 751 نماینده پارلمان اروپا است.

گفتنی است ژان کلود یونکر یکی از معماران پیمان ماستریخت به شمار می رود که به ایجاد واحد پول اروپایی (یورو) منجر شد و از سال 2005 میلادی ریاست گروه یورو را عهده دار شد. در انتخاب یونکر به ریاست کمیسیون اروپا رهبران آلمان، فرانسه و ایتالیا از حامیان وی بودند اما انگلیس به دلیل مخالفت با دیدگاههای سیاسی و اقتصادی یونکر، با انتخاب وی مخالفت کرد.