وزیر کشور: نظام توزیع منابع کشور معیوب است

وزارت كشور,عبدالرضا رحماني فضلي

وزیر کشور نظام تخصیص و توزیع منابع کشور را معیوب دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، دکتر رحمانی فضلی در جلسه شورای اداری استان کرمانشاه که روز شنبه (هفتم تیر) در سالن شهدای دولت استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: نظام تخصیص و توزیع منابع کشور کاملا معیوب است و به این دلیل عدم توازن در توسعه کشور به وضوح دیده می شود.

وی ادامه داد: سالهاست که بر اساس جمعیت و فعالیت، توسعه را در کشور انجام داده ایم که این وضعیت شرایط نامناسبی را در توسعه کشور به وجود آورده است.

وی ادامه داد: 100 میلیارد دلار در سال درآمد داشته ایم، اما بهره وری ما منفی 1.8 درصد است، در حالیکه بر اساس برنامه بالای سه درصد بود.

وزیر کشور خاطر نشان کرد: رشد اقتصادی کشور نیز در سال 91 منفی 6.2 درصد بود.

وی با بیان این که زمان انجام پروژه ها در کشور بسیار طولانی است، گفت: سال گذشته در کل کشور فقط 22 هزار میلیارد تومان تخصیص بودجه عمرانی داشتیم، در حالیکه برای اتمام پروژه های نیمه تمام کرمانشاه که بالغ بر پنج هزار پروژه است به 20 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز داریم. یعنی برابر کل بودجه عمرانی کشور و همه این مشکلات بر می گردد به ساختار غلط برنامه ریزی کشور.

رحمانی فضلی تصریح کرد: دلیل این همه مشکلات آن است که ما دچار یک عقب ماندگی تاریخی هستیم، یعنی زمانی که اروپا پیشرفت صنعتی داشت، ما در اینجا شاهانمان در حرم سرا به سر می بردند.

وی افزود: جهت گیری دولت این است که برای جبران عدم توازنا و تعادل و توسعه مناطق کار کنیم و در تلاشیم که در این راه از پتانسیل ها و توانمندیهای منطقه ای استفاده کنیم.

وی اظهار کرد: می توان ظرف پنج سال کاری کرد که کرمانشاه بتواند خودش بودجه سالیانه خود را تامین کند و منتظر بودجه ملی نباشد و با توجه به توانایی ها و پتانسیل هایی که این استان دارد این مهم شدنی است.

وی تاکید کرد: با این روش‌های فعلی اگر بخواهیم کارهایمان را پیش ببریم به جایی نخواهیم رسید.

وی با اشاره به جهت گیری‌های برنامه ششم توسعه، گفت: اصول اولیه برنامه ششم توسعه مبتنی بر آمایش سرزمین است و رفتن به سوی آنکه همه مناطق کشور فعال شوند.

وی تاکید کرد: استان کرمانشاه پتانسیل‌های بسیار بالایی دارد و همچنین مدیران خوب و توانمندی دارد، لذا باید دست به دست هم دهیم تا بتوانیم مشکلات این استان را مرتفع کنیم.

وی تاکید کرد: نگاه ما این است که بازارچه های مرزی باید تقویت شوند و بازارچه پرویزخان نیازمند ساماندهی است.

وی همچنین در زمینه اعزام زائر از مرز خسروی گفت: تاکنون بارها پیگیر اعزام کاروان‌های زیارتی عتبات عالیات از مرز خسروی بوده ایم، ما با توجه به عدم امنیتی که در آنسوی مرز خسروی وجود دارد امکان تردد کاروان‌ها از این مسیر میسر نبوده و اکنون نیز که وضعیت امنیتی در آن سوی مرز بدتر شده و فعلا امکان اعزام زائر از خسروی وجود ندارد، اما باید با تدابیری برای سرمایه گذاران قصرشیرینی که سالهاست اقدام به ساخت هتل و دیگر موارد زیرساختی کرده اند، اندیشیده شود.

وی همچنین با اشاره به مشکل سرقت در استان کرمانشاه، گفت: قرارگاه نیروی انتظامی در رابطه با سرقت باید فعال شود و اگر لازم هم شد نیروی انتظامی از بسیج نیز برای مقابله با سرقت استفاده کند.

وزیر کشور در مورد انتصاب پست‌های مدیریتی در استان‌ها و شهرستان‌ها گفت: تلاش ما این است که نیروهایی را در استان‌ها به کار گیریم که به دور از افراط باشند و تلاششان حل مشکلات مردم و جذب سرمایه گذار باشد.

وی تاکید کرد: مرجع تشخیص ما در حوزه رفتار سیاسی، امنیتی و اخلاقی مدیران، وزارت اطلاعات است و هر کسی برای پستهای مدیریتی از سوی وزارت اطلاعات تایید شود، دیگر هیچ کسی حق ندارد مهر یا برچسبی به پیشانی او بگذارد.

رحمانی فضلی افزود: باید خارج از مسائل سیاسی و شخصی به دنبال حل مشکلات استان باشیم.

انتهای پیام

کد N363017