ارتش ترکیه ادعای ارتباط برخی ژنرالها با جماعت گولن را رد کرد

ترکیه

آنکارا - ایرنا - ستاد ارتش ترکیه روز شنبه با صدور بیانیه ای، ادعاهای برخی رسانه ها مبنی بر حضور 40 ژنرال هوادار ˈجماعت گولنˈ در ارتش این کشور را اقدامی برای ایجاد تصورات منفی علیه ارتش ارزیابی کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از تلویزیون دولتی ترکیه ، ستاد ارتش ترکیه ادعاها را درباره ارتباط شماری از ژنرال های ارتش این کشور با جماعت گولن رد کرد.

روزنامه ˈآکشامˈ و برخی دیگر از رسانه های هوادار ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه دیروز مدعی شدند که بر اساس تحقیقاتی که به دستور اردوغان صورت گرفته، 40 ژنرال ارتش و یکی از فرماندهان نیروهای سه گانه ترکیه با جماعت گولن به رهبری ˈفتح الله گولنˈ که در آمریکا زندگی می کند، در ارتباط هستند و با این گروه همکاری می کنند.

در بیانیه ارتش ترکیه آمده است: ادعاهای برخی رسانه ها و روزنامه ها در این باره در جهت ایجاد تصورات منفی علیه ارتش ترکیه و کارکنان آن بوده و فاقد هرگونه مبنای حقوقی و انسانی است.

ستاد ارتش ترکیه در این بیانیه افزود: هیچگونه اسناد و اطلاعاتی از مقامات امنیتی برای تحقیق و پیگیری این موضوع دریافت نشده است.

ˈعبدالله گلˈ رییس جمهوری ترکیه نیز امروز نسبت به ادعاهای برخی رسانه های هوادار اردوغان نخست وزیر ترکیه این کشور علیه فرماندهان ارتش هشدار داد.

نهاد مطبوعات ریاست جمهوری ترکیه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: عبدالله گل هشدار داده که رسانه ها در شرایط کنونی باید دقت بیشتری در مورد ادعاهای خود درباره ارتش داشته باشند.

بیانیه نهاد ریاست جمهوری ترکیه اضافه کرد: عبدالله گل با ابراز تاسف از انتشار این ادعاها درباره فرماندهان بلندپایه ارتش ترکیه، تاکید کرده که نیروهای مسلح ضامن منافع ملی کشور هستند و رسانه ها باید در اوضاع کنونی منطقه بیش از هر زمان دیگر دقت نشان دهند.

آذرماه گذشته جماعت گولن برخی نوارهای صوتی و تصویری که از آن به عنوان فسادهای مالی در دستگاههای دولتی و افراد نزدیک به اردوغان یاد شده، منتشر کرد.

این حادثه منجر به استعفای چهار وزیر دولت ترکیه شد.

دولت اردوغان این اقدام را به عنوان توطئه جماعت گولن برای براندازی دولت ترکیه ارزیابی کرد.

خاورم ** 2010**1651
کد N362991