جلوگیری از ثبت نام دانشجویان ایرانی در یک دانشگاه آمریکایی در انگلیس

ایران در جهان

یک روزنامه انگلیسی از ممانعت از ثبت نام دانشجویان ایرانی در برخی رشته های دانشگاه کاپلان به بهانه اعمال تحریم از سوی دولت آمریکا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، شعبه انگلیس دانشگاه آمریکایی کاپلان از ثبت نام دانشجویان ایرانی در رشته های علم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضی در مقطع تحصیلات تکمیلی خودداری کرده است.

بر این اساس از پاییز 2013 درخواست تحصیل دانشجویان ایرانی در این رشته ها به بهانه اجرای دستورالعمل تحریم های آمریکا علیه ایران با مخالفت مقامات این دانشگاه مواجه شده است. این در حالی است که به گفته مقامات آمریکایی تحریم های ضدایرانی متوجه مقامات و دولت این کشور می شود نه مردم عادی.

تحریم دانشجویان ایرانی در رشته های مذکور در حالی است که آنها می توانند به تحصیل در این رشته ها در دیگر دانشگاه های انگلیس بپردازند. "علی شفیعی" که در زمینه تحصیل دانشجویان ایرانی در انگلیس فعالیت می کند با تبعیض آمیز خواندن این سیاست ها گفت: به نظر می رسد دانشگاه کاپلان تصمیم گرفته است ایرانیان را از تحصیل در زمینه هایی که برای شهروندان دیگر کشورها آزاد است، محروم کند.

وی وظیفه دانشگاه های دولتی انگلیس را مقابله با اعمال تبعیض های ملیتی دانست و افزود دانشجویان ایرانی برای دریافت ویزای تحصیلی در انگلیس با مشکلاتی مواجه هستند که به دلیل ملیت آنها است.

یک سخنگوی دانشگاه کاپلان در واکنش به این خبر مدعی شد کاپلان یک دانشگاه آمریکایی است و باید سیاست های دولت این کشور از جمله تحریم ها را به اجرا بگذارد.