لاوروف: رخدادهای عراق نتیجه اشتباهات آمریکا و انگلیس است

سرگئی لاوروف با تاکید بر اینکه رخدادهای کنونی عراق نتیجه اشتباهات آمریکا و انگلیس است، خواهان دستیابی به برون رفتی برای بحران عراق در چارچوب شورای امنیت شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه امروز (شنبه) در مصاحبه با شبکه "روسیه 1" تصریح کرد: رخدادهای کنونی عراق نتیجه اشتباهات آمریکا و انگلیس است. در واقع اوضاع کنونی عراق ثمره بذرهایی است که در سال 2003 کاشته شد یعنی زمان که آمریکا و انگلیس دست به ماجراجویی جدیدی زدند.

وزیر خارجه روسیه بر لزوم حل بحران عراق با همکاری کشورهای منطقه و همسایگان عراق و همچنین در چارچوب شورای امنیت تاکید کرد.

وی خاطرنشان کرد: باید تمامی کشورهای همجوار عراق برای حل بحران این کشور با هم گفت‌وگو و مذاکره کنند. همانطور که لازم است تمامی همسایگان سوریه در خصوص بحران این کشور به گفت‌وگو بنشینند و اگر شرکای غربی ما با این مساله توافق کنند و خودشان را تنها کشورهای تصمیم گیرنده ندانند و با هم همکاری کنند اوضاع به نحو بهتری پیش می‌رود.

وی ضمن تاکید بر آمادگی مسکو برای همکاری با چین جهت پایان دادن به بحران عراق گفت: در حال حاضر باید اهل تسنن و تشیع و همچنین کردها با هم متحد شوند چرا که اگر عراق از هم بپاشد، با توجه به اینکه لیبی نیز در آستانه فروپاشی است و برخی سعی می‌کنند سوریه را نیز از بین ببرند، تمامی منطقه از بین خواهد رفت.

لاوروف ادامه داد: اگر اوضاع به این صورت پیش برود بی‌ثباتی نه تنها دامنگیر خاورمیانه و شمال آفریقا بلکه دامنگیر تمامی مناطق همجوار نیز می‌شود.

انتهای پیام

کد N362976