بررسی «قرآن در آینه ادب پارسی»

سیاسی

نشست‌های «قرآن در آینه ادب پارسی» برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این نشست‌ها با همکاری بنیاد فردوسی و کمیته علمی بیست‌ و دومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن در تاریخ‌های 8 و 23 تیرماه از ساعت 18 در تالار هویزه باغ موزه دفاع مقدس با سخنرانی قدمعلی سرامی و سیدضیاء‌الدین هاجری و دبیری یاسر موحدفرد برگزار می‌شود.

در نخستین نشست «قرآن در آینه ادب پارسی» دکتر قدمعلی سرامی، ادیب، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و عضو امنای بنیاد فردوسی در روز یکشنبه 8 تیرماه از ساعت 18 به سخنرانی خواهد پرداخت.

در این نشست به پرسش‌های «حکمت قسم به زمان، عصر و زمان‌آفرین (خورشید و ماه) و ارتباطات آن با فرهنگ قرآنی و ایرانی در چیست؟ نقش اعجازین قافیه، استعاره، تشبیه و ادبیت در ایمان‌گستری میان پیروان قرآن چه بوده است؟ نقش عدد 12 و اعتبار آن در فرهنگ شیعی و ایرانی و آموزه‌های قرآنی چیست؟» پاسخ داده می‌شود.

در دومین نشست «قرآن در آینه ادب پارسی» دکتر سید ضیاء‌الدین هاجری، زبان‌شناس، عضو امنای بنیاد فردوسی و مترجم قرآن به زبان سره پارسی با نام «بزرگ آسمانی نامه» در روز دو‌شنبه 23 تیرماه از ساعت 18 به سخنرانی خواهد پرداخت.

در این نشست نیز به پرسش‌های «چرا قرآن از واژه‌های گوناگون زبان‌های گیتی به ویژه زبان پارسی بهره گرفته است؟ واژه‌های زبان پارسی در قرآن و کارکردهای آن در روان مسلمانان ایرانی چه بوده است؟ چرا نخستین کلیدواژه قرآن «اقرأ» بوده و «اسماء» آغازین آموزش الهی به پیام‌آوران دین‌های توحیدی در قرآن مطرح شده است؟» پاسخ داده می‌شود.

نشست‌های «قرآن در آینه ادب پارسی» در تاریخ‌های 8 و 23 تیرماه از ساعت 18 در تالار هویزه باغ موزه دفاع مقدس به نشانی تهران، بزرگراه حقانی برگزار خواهد شد و حضور همه علاقه‌مندان به فرهنگ و ادب در این نشست‌ها آزاد است.

انتهای پیام

کد N362792