باز شدن پای داعش به لبنان و تهدید حزب‌الله و ارتش

سیاسی

گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش مسئولیت انفجار انتحاری در هتل "دی روی" که چهارشنبه شب در منطقه الروشه در بیروت رخ داد را برعهده گرفت و به این ترتیب رسما حضور خود را در لبنان اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، بدین ترتیب داعش جایگزین دیگر گروه‌های تندرو و تروریستی در لبنان خواهد بود که مسئولان لبنانی مانع از فعالیت‌های آنها شدند که از جمله این گروه‌ها گردان‌های عبدالله عزام وابسته به القاعده بوده است.

با وجود اینکه چندین بیانیه از سوی داعش صادر شد که مورد توجه قرار نگرفت و در آن این گروه تروریستی مسئولیت عملیاتی در جنوب لبنان علیه یک خودروی اسرائیلی در منطقه مرزی را در بهار گذشته بر عهده گرفته بود اما لبنان در گذشته شاهد فعالیت‌های گسترده این گروه در این کشور نبود.

داعش روز گذشته در بیانیه‌ای که مهر "ولایت دمشق قلمون" بر روی آن زده شده بود اعلام کرد: اعضای داعش به داخل شهر بیروت در هتل دی روی نفوذ پیدا کردند و کشته و زخمی‌هایی بر جای گذاشتند.

این گروه به حزب‌الله و ارتش لبنان هشدار داد که این حمله نخستین حمله‌ای بوده است که در پی آن صدها تن دیگر از اعضای داعش بازهم دست به عملیاتی خواهند زد.

کارشناسان و افراد آگاه تاکید کردند که داعش عملا برای نخستین بار به لبنان راه پیدا کرده است.

در همین راستا، طلال عتریسی تحلیلگر سیاسی، در مصاحبه با الشرق الاوسط گفت: حضور داعش به لبنان در نتیجه دستاوردهای این گروه در عراق و کنترل آن بر موصل و پیشروی‌ها در دیگر مناطق و همچنین در نتیجه شکست این گروه در سوریه برای براندازی نظام و تشکیل خلافت اسلامی بوده است.

این تحلیلگر اظهار کرد: اقدامات داعش در لبنان همچون سوریه و عراق نخواهد بود و تنها این گروه حملاتی را به پایگاه حزب الله و ارتش لبنان وارد خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N362700