انتقاد شدید روسیه از گزارش کارشناسان سازمان ملل درباره ایران

ايران,روسيه,سازمان ملل متحد

چورکین از گزارش کارشناسان شورای امنیت سازمان ملل در مورد ایران انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ویتالی چورکین نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل اعلام کرد: نتیجه‌گیری کارشناسان کمیته شورای امنیت سازمان ملل که ادعا می‌کنند ایران رژیم مجازات‌ها را نقض کرده با داده‌های مشخص اثبات نشده و می‌تواند به مذاکرات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران لطمه وارد کند.

نشریه اینترنتی وزگلیاد در این باره گزارش داد که وی حین سخنرانی در جلسه مربوط به فعالیت کمیته مجازات‌های شورای امنیت سازمان ملل در مورد ایران از اعضای کمیته به خاطر فعالیت زیاده از حد «در این مرحله فوق‌العاده حساس روند مذاکره در مورد برنامه اتمی» انتقاد کرد.

چورکین گفت: کارشناسان باید در نتیجه‌گیری و ارزیابی‌ها حداکثر دقت را به خرج دهند. هر اطلاعات تایید نشده با شواهد معین در مورد نقض احتمالی رژیم مجازات‌ها می‌تواند بر روند مذاکرات ایران و گروه 1+5 و تعامل آن با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی لطمه وارد کرده و نباید وارد گزارش شود.

نماینده دائمی روسیه همچنین از کارشناسان به دلیل تفکرات آن‌ها در مورد «سرنوشت آینده رژیم مجازات‌ها» پس از نیل به توافق نهایی در مورد برنامه اتمی ایران انتقاد کرد.

وی گفت: این مساله از چارچوب اختیار کارشناسان خارج بوده و «گروه نباید در این روند فوق العاده حساس دخالت کند و صد البته نباید به پیشبینی عاقبت آن مشغول شود.

وی اعلام کرد مرحله آینده مذاکرات ایران و 1+5 روزهای 2 تا 15 ژوئیه در وین برگزار می‌شود.

به نوشته این نشریه کارشناسان کمیته در گزارش خود نتیجه گیری کرده بودند ایران همچنان جستجوی راه‌های دور زدن مجازات‌های شورای امنیت سازمان ملل که در رابطه با فعالیت تهران در جهت غنی‌سازی اورانیوم اعمال شده بود را جستجو می‌کند.

آن‌ها علاوه بر این مقامات ایران را به ادامه طراحی موشک‌های بالستیک به رغم قطعنامه شورای امنیت متهم کرده‌اند.

همچنین به گزارش‌های دریافت شده در مورد تحویل غیرقانونی اسلحه از ایران برخلاف تحریم جاری به سوریه، نوارغزه، سودان و بحرین اشاره شده است.

رئیس استرالیایی کمیته در گزارش به شورای امنیت به طور ویژه در مورد تحویل اسلحه به نوار غزه تامل کرد.

انتهای پیام

کد N362490