سد النهضه محور مذاکرات رییس جمهوری مصر با مقام های اتیوپی و سودان بود

سودان نیل

تهران - ایرنا - موضوع اختلاف برانگیز و جنجالی ˈسد النهضهˈ بر روی رود ˈنیلˈ، محور مذاکرات اخیر رییس جمهوری مصر با نخست وزیر اتیوپی و رییس جمهوری سودان بود.

منابع خبری عربی روز شنبه اعلام کردند: ˈعبد الفتاح السیسیˈ اواخر هفته گذشته برای شرکت در اجلاس سران کشورهای ˈاتحادیه آفریقاˈ به ˈگینه استواییˈ سفر کرده بود. وی در حاشیه این اجلاس، با نخست وزیر اتیوپی دیدار و در باره موضوع چگونگی تقسیم منابع آب رود نیل گفت و گو کرد.

موضوع تقسیم آب نیل زمانی به عنوان یکی از مسایل مهم مورد نظر چند کشور آفریقایی مطرح شد که دولت اتیوپی احداث سد النهضه روی این رودخانه را آغاز کرد. بلافاصله پس از این اقدام، مصر مخالفت خود را با احداث چنین سدی ابراز داشت و اعلام کرد که سد النهضه منافع آبی مصر از رود نیل را تهدید می کند.

السیسی و نخست وزیر اتیوپی پس از ملاقات در گینه استوایی بیانیه مشترکی را صادر کردند. اختلاف دو طرف بر سر احداث سد النهضه اصلی ترین محور بیانیه مشترک بود. مصر و اتیوپی در این بیانیه تاکید کردند که رود نیل به عنوان یک منبع اساسی زندگی برای ملت مصر از اهمیت و اولویت خاصی برخوردار است. آنان در عین حال اعلام کردند که نیازهای ملت اتیوپی به منابع آبی در روند توسعه را هم به خوبی درک می کنند. قاهره و آدیس آبابا گفته اند که برای اصل مذاکره و همکاری به عنوان پایه کسب دستاوردهای مشترک و خودداری از زیان وارد کردن به یکدیگر، احترام قایل هستند.

دو طرف توافق کردند که اجرای مفاد این بیانیه فورا آغاز شود.

السیسی پس از گینه استوایی عازم خارطوم پایتخت سودان شد و در دیداری چند ساعته از این کشور با ˈعمر البشیرˈ همتای سودانی خود گفت و گو کرد. در این دیدار علاوه بر روابط دو جانبه و نزاع های منطقه ای، موضوع سد النهضه نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت. تا کنون موضع سودان در قبال سد النهضه شفاف نبوده است.

رود نیل که از ارتفاعات سودان سرچشمه می گیرد، پس از عبور از اتیوپی وارد خاک مصر می شود و مهم ترین منبع آبی برای کشاورزان مصری محسوب می شود.

دولت ایتوپی تصمیم دارد با ساخت سد النهضه، خروجی آب رود نیل به مصر را تحت کنترل خود درآورد.

خاورم 1491**1651
کد N362457