یک عضو کمیسیون امنیت ملی:

حمایت عربستان از داعش با هدف کاهش نفوذ ایران در عراق دنبال می‌شود

سیاسی

یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: اقدامات گروه تروریستی داعش با هدف تحت تأثیر قراردادن جنایات رژیم صهیونیستی در سوریه و لبنان هدف‌گذاری شده است و البته نقش عربستان در حمایت از داعش با هدف کاهش نفوذ ایران در عراق و لبنان دنبال می‌شود.

مهدی دواتگری در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: گروه تروریستی داعش پیرو مدل رفتاری خلافت بنی‌امیه در صدر اسلام است.

نماینده مردم مراغه افزود: پیشینه جریانات اخیر عراق حکایت از این دارد که گروه تروریستی داعش که از سال 2003 متولد شده‌ و به القاعده پیوست، در سال 2013 از این گروه تروریستی و خشن منشعب شد.

گروه داعش کل عراق، کویت، اردن، سوریه، فلسطین و بخش‌هایی از خاک ترکیه و ایران را هدف‌گذاری کرده است، البته این گروه با شکست در سوریه از فضای اختلافات گروه‌های سیاسی در عراق نهایت سوء‌استفاده را کرد.

وی یادآور شد: با انتخابات پارلمانی عراق که در دهم اردیبهشت ماه سال جاری برگزار شد، گروه‌های سیاسی این کشور برای تشکیل دولت مرکزی گرفتار اختلافات عمیقی شدند و داعش نیز با حمایت‌های آمریکا و عربستان از شرایط موجود استفاده کرد و توانست با اشغال چند شهر و استان موفقیت‌های نسبی به‌دست آورد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به تأثیر حمله گروه داعش به عراق گفت: گروه‌های سیاسی عراق که تا قبل از حمله داعش دچار اختلاف و پراکندگی بودند با حمله این گروه تروریستی منسجم و متحد شدند البته بروز چنین واکنشی در سوریه نیز اتفاق افتاد. حضور گروه‌های تندرو در سوریه موجب اتحاد گروه‌های سیاسی مخالف بشار اسد و تشکیل دولت مرکزی قوی در این کشور شد.

دواتگری افزود: وحدت ملی و یکپارچگی سیاسی بین گروه‌ها و مردم در عراق در حال شکل‌گیری است. البته این مسئله در روند شکل‌گیری دولت آتی و پارلمان این کشور نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.

نماینده مردم مراغه گروه تروریستی داعش را مخالف شیعه و سنی دانست و افزود: این گروه تروریستی در سوریه با اهل تسنن این کشور مبارزه کرده‌اند و اهل سنت عراق نیز در برابر این گروهک تروریستی موضع‌گیری کرده‌اند بنابراین موضوع داعش موضوع شیعه یا سنی نیست بلکه موضوعی فرامذهبی است. این گروهک در پی تبعیت از مدل حکومتی بنی‌امیه در صدر اسلام هستند.

انتهای پیام

کد N362166