سفیر آمریکا در ترکیه: ترکیه‌ای‌ها حکومت دیکتاتوری را نمی‌پذیرند

سفیر آمریکا در ترکیه گفت: گمان نمی‌کنم که ترکیه‌ای‌ها تمایلی به پذیرش ایجاد حکومت دیکتاتوری در کشورشان داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری تودی زمان، فرانسیس ریچاردونه، سفیر آمریکا در ترکیه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آنلاین T24 گفت: سال‌ها است که در ترکیه زندگی می‌کنم و شاهد بلوغ آگاهی‌های سیاسی مردم ترکیه و تمایل آن‌ها برای داشتن بالاترین استانداردها در دموکراسی و آزادی بوده‌ام، معتقدم که ترکیه‌ای‌ها هیچ گونه حکومت دیکتاتوری را نخواهند پذیرفت.

10 اوت سال جاری میلادی انتخابات ریاست جمهوری در ترکیه برگزار می‌شود. حزب مخالف مردم جمهوری خواه و جنبش ملی در چند روز گذشته اعلام کردند که به صورت مشترک اکمل‌الدین احسان اوغلو را که تا پایان سال گذشته میلادی به عنوان دبیرکل سازمان همکاری اسلامی خدمت کرده، به عنوان نامزد ریاست جمهوری احزاب خود انتخاب می‌کنند.

ریچاردونه، گفت: وی به احسان اوغلو احترام گذاشته و وی را فردی باهوش و مودب می‌داند. رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه نیز به احتمال بسیار زیاد نامزد حزب حاکم عدالت و توسعه در این انتخابات خواهد بود.

وی درباره اینکه اگر اردوغان انتخاب شود سیستم پارلمانی را به سیستم ریاست‌جمهوری تغییر می‌دهد، گفت: مناقشه‌ها درباره سیستم ریاست‌جمهوری مرا تحت تاثیر قرار داده است. اما تنها مردم ترکیه هستند که می‌توانند درباره بهترین راه برای حفاظت از دموکراسی و آزادی‌های فردی خودشان تصمیم بگیرند.

ریچاردونه درباره شبه‌نظامیان دولت اسلامی عراق و شام موسوم به "داعش" گفت: ترکیه و آمریکا برای تقویت امنیت مرزی در ترکیه و جلوگیری از پیوستن تروریست‌های کشورهای مختلف به شبه‌نظامیان داعش با یکدیگر همکاری می‌کنند.

انتهای پیام

کد N362020