احتمال برگزاری انتخابات تایلند در اکتبر 2015

خونتای تایلند ماه آتی میلادی یک قانون اساسی موقت تدوین می‌کند و انتظار می‌رود انتخابات بعدی در اکتبر 2015 برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرایوس چان-اوچا، فرمانده نظامی دولت خونتا گفت: این قانون اساسی موقت به مجلس موقت و کابینه اجازه خواهد داد تا در سپتامبر دولت را اداره کنند. یک شورای اصلاحی منصوب شده و کمیته‌ای برای تدوین پیش‌نویس قانون اساسی نیز با یک چارتر بلندمدت فعال خواهند شد تا در ژوئیه 2015 اجرایی شوند.

فرمانده کل ارتش تایلند در یک خطابه تلویزیونی گفت: انتخابات سراسری سه ماه پس از تصویب قانون اساسی به مرحله اجرا درمی‌آید. همچنین هیچ همه پرسی برای تعیین قانون اساسی جدید همانند سال 2007 و پس از کودتا علیه دولت منتخب برگزار نخواهد شد.

وی ادامه داد: شورای ملی اصلاحات تایلند موارد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، محیط زیستی و قضایی را مدنظر و بررسی قرار می‌دهد و توصیه‌ها و یافته‌های خود را در نهایت در اختیار کمیته مسئول تدوین قانون اساسی قرار خواهد داد. خونتای حاکم به دنبال برگزاری انتخابات تحت قانون اساسی جدید است که آزادانه و عادلانه برگزار می‌شود و برای تشکیل یک دموکراسی مستحکم و قوی در تایلند ضرورت دارد. ما خواستار ایجاد تحول در کشور و دولت و سیستم سیاسی هستیم نه اینکه بار دیگر و همچون گذشته درگیری کشور را فرا بگیرد.

فرمانده کل ارتش و خونتای حاکم تایلند همچنین درباره انتقادهای بین‌المللی از کودتا به ویژه از جانب آمریکا و اتحادیه اروپا سخن گفت و ادامه داد: امروز، اگر ما به سمت جلو پیش می‌رویم و قصد برگزاری انتخابات سراسری را داریم، برای این است که می‌خواهیم جلوی فساد، درگیری و خشونت‌های ناشی از اقدامات گروه‌های متاثر سیاسی، تروریست‌ها و استفاده از جنگ را بگیریم. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم یک بار دیگر چنین رخدادهایی به وقوع بپیوندند. من امیدوارم که اتحادیه اروپا و آمریکا بفهمند اوضاع تایلند چگونه است و امیدوارم که با راه‌حل‌های ما قانع شوند.

انتهای پیام

کد N361920