"ژان ‌کلود یونکر" رئیس جدید شورای اروپا شد

سیاسی

رهبران اتحادیه اروپا، "ژان کلود یونکر"، نخست‌وزیر پیشین لوکزامبورگ را به عنوان رئیس جدید شورای اروپا برگزیدند.

رهبران اتحادیه اروپا، "ژان کلود یونکر"، نخست‌وزیر پیشین لوکزامبورگ را به عنوان رئیس جدید شورای اروپا برگزیدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، به رغم مخالفت‌های آشکار انگلیس یونکر به عنوان مدیر اجرایی جدید اتحادیه اروپا انتخاب شده است.

با این اقدام سنت دیرینه انتخاب رئیس کمیسیون اروپا به اتفاق آراء شکسته شد و از این پس کار برای انگلیس و همکاری با دیگر شرکا سخت خواهد شد.

هرمان ون رومپوی، رئیس این نشست اعلام کرد که 26 کشور از 28 کشور عضو یونکر رای مثبت داده‌اند و تنها انگلیس و مجارستان مخالف هستند.

پس از این رای گیری دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس اعلام کرد: برخی مواقع لازم است که شما جدالی را ببازید تا در جنگ پیروز شوید. انتخاب یونکر اشتباه است و او فرد مناسبی برای هدایت اتحادیه اروپا با 500 میلیون جمعیت نیست. امروز روز بدی برای اتحادیه اروپاست. تمام این اتفاقات مرا قانع کرد که اروپا باید تغییر کند.

یونکر 59 ساله برای اینکه در اول نوامبر جانشین خوزه مانوئل باروسو شود، باید منتظر تایید پارلمان اروپا بماند. وظیفه این شورا نظارت بر بودجه کشورهای عضو و سیاست‌گذاری بازار انحصاری اتحادیه اروپاست.

خوزه مانوئل باروسو در سخنانی گفت: گمان می‌کنم که وی یک اروپایی متعهد و یک سیاست مدار نمونه است که تجربیات فوق العاده‌ای دارد.

انتهای پیام

کد N361901