روحانی:آستانه تحمل شهیدبهشتی بسیار بالا بود/ او با دشمنانش هم به مذاکره ومناظره می نشست

سیاسی

رییس جمهوری در آستانه سالروز شهادت آیت الله دکتر سید محمد حسینی بهشتی با خانواده آن شهید دیدار کرد.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این دیدار با بیان فرازهایی از سخنان حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی درباره این شهید بزرگوار، به این عبارت که «بهشتی مظلوم بود و مظلوم زیست» اشاره کرد و اظهارداشت: به راستی ایشان یار و همدم حضرت امام خمینی (ره) بود و خداوند مقام این شهید خدوم و یاران گرانقدر ایشان را که با وی شهید شدند، متعالی گرداند.

وی با بیان خاطراتی از شهید بهشتی در حوزه علمیه قم تأکید کرد: در تاریخ حوزه های علمیه، شهید بهشتی از اولین شخصیت هایی بود که سبک نوی فراگیری علوم اسلامی، احکام دینی و تحقیق را ایجاد و ترویج کرد.

رئیس جمهوری با بیان این مطلب که شهید بهشتی با شخصیت والای خود برای همه مشکلات موجود چه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و چه بعد از پیروزی آن راه حل داشت، تصریح کرد: آیت الله شهید بهشتی انصافاً از شخصیت های استثنایی روحانیت، لااقل در دهه های اخیر بوده است.

وی به شیوه های مدیریت و تدریس شهید بهشتی در حوزه و مدرسه اشاره کرد و تربیت افراد چه در بخش مدیریت تبلیغ دینی و چه مدیریت اجتماع و جامعه را از شاخصه های برجسته و ممتاز ایشان برشمرد.

دکتر روحانی به نقش برجسته و تأثیرگذار شهید بهشتی در نهضت انقلاب اسلامی، پیروزی، استقرار و استمرار انقلاب و جلوگیری از انحراف آن اشاره کرد و سازماندهی و ساماندهی امور در شورای انقلاب و روحانیت مبارز را از دیگر ویژگی ها و نقش ایشان در انقلاب اسلامی دانست.

وی یکی از شاخصه های کم نظیر این شهید بزرگوار را بالا بودن آستانه تحمل ایشان ذکر کرد و گفت: شهید بهشتی با موافق و مخالف و حتی دشمن ترین افراد با سعه صدر به مذاکره و مناظره می نشست که مناظرات ایشان در صدا و سیما گواه این مدعاست.

رئیس جمهوری اداره مجلس خبرگان و مشارکت فعال در تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را که در دنیا می شود به این قانون اساسی افتخار کرد، از کارهای بزرگ و ممتاز شهید بهشتی برشمرد.

وی شهید بهشتی را معمار قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: نقش شهید بهشتی در ساماندهی و تکمیل ساختار قوه قضائیه جمهوری اسلامی چه به لحاظ شکلی و چه به لحاظ محتوایی ممتاز و متمایز بود.

دکتر روحانی به حرکت های انحرافی توسط برخی از افراد و گروه ها در ابتدای انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: مقاومت و ایستادگی شهید بهشتی با تشکیل حزب جمهوری اسلامی و سخنرانی ها و مناظره هایی که ایشان برای تبیین تفکر و چارچوب اسلامی در برابر انحراف داشت، توانست انقلاب را از انحراف مصون داشته و بخش عظیمی از این دستاورد بزرگ، مرهون و محصول کار، تلاش و برنامه ریزی آن بزرگوار بود.

وی با بیان این مطلب که شخصیتی را در انقلاب اسلامی سراغ ندارم که به اندازه شهید بهشتی زخم زبان ها و تهمت های فراوانی را به ایشان روا داشته باشند ولی آن بزرگوار با صبر و سعه صدر آنها را تحمل کرده باشد، اظهار داشت: نقش شهید دکتر بهشتی در تاریخ انقلاب اسلامی به حق فراموش ناشدنی است و ایشان جزء مظلوم ترین شخصیت های انقلاب اسلامی هستند.

رئیس جمهوری دانش علمی، تسلط بر علوم متعدد، زندگی هدفمند، کسب علم در محضر عالمان و استادان بزرگ اسلامی، اخلاق حسنه، وقار، تواضع، مدیریت با تدبیر و نظم را از دیگر ویژگی های قابل ذکر آن عالم فرزانه برشمرد و گفت: ملت ایران حادثه هفتم تیر را که یکی از سخت ترین و تاثرانگیزترین روزهای انقلاب اسلامی بود فراموش نخواهد کرد، بحمدالله خون آن بزرگوار و یاران گرانقدرش توانست انقلاب اسلامی را آبیاری کند و جلوی خطرات و انحرافات آن را گرفته و تا امروز ادامه پیدا کند.

در ابتدای این دیدار، رییس جمهوری از کتابخانه تخصصی و آرشیو بنیاد نشر آثار آیت الله دکتر شهید بهشتی و موزه سرایی که شامل عکس و خاطرات آن شهید بزرگوار و نیز اتاق شورای انقلاب اسلامی که نخستین جلسات شورای انقلاب در این مکان برگزار می شد، بازدید کرد.

همچنین پسر بزرگ شهید بهشتی توضیحاتی در خصوص ویژگی ها و اخلاق حسنه و عملکردهای آن شهید بزرگوار به رییس جمهوری ارایه کرد.

در پایان این دیدار که در فضایی گرم، صمیمی و توام با معنویت برگزار شد، رییس جمهور ضمن، ادای احترام به مقام آیت الله شهید دکتر بهشتی و همسر بزرگوار ایشان، برای شادی روح آن بزرگواران غفران و رحمت الهی را از خداوند متعال مسألت داشت.

همچنین دکتر روحانی در این دیدار که حجت الاسلام والمسلمین شهیدی معاون رییس جمهور در امور ایثارگران و رییس بنیاد شهید، محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری و سرپرست نهاد ریاست جمهوری و حسین فریدون دستیار ارشد رییس جمهوری نیز حضور داشتند، در دفتر یادبود آیت الله شهید بهشتی متنی را نگاشت و عکس هایی را با فرزندان و سایر اعضای خانواده آن شهید به یادگار گرفت.

1717

 

کد N361581