در پاسخ به ایرنا ارایه شد؛

گزارش سخنگوی وزارت خارجه آلمان از نشست مدیران سیاسی 1+5 در بروکسل

ایران,مذاکرات هسته ای

برلین - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان،گفت:نشست مدیران سیاسی کشورهای گروه 1+5 شب گذشته در بروکسل با حضور کاترین اشتون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد و در این نشست مذاکره کنندگان ارشد هسته ای با تبادل نظر و ایجاد هماهنگی،دیدگاه های خود را برای طرح درششمین دور مذاکرات هسته ای با ایران در وین به هم نزدیک کردند.

ˈمارتین شفرˈ روز جمعه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا در برلین درخصوص نشست مذاکره کنندگان هسته ای گروه 1+5 در بروکسل و نتایج آن،گفت: این نشست شب گذشته با حضور کاترین اشتون و با هدف آماده سازی برای حضور در آخرین و حساس ترین مرحله از مذاکرات هسته ای با ایران قبل از پایان مهلت تعیین شده در توافق موقت ژنو( 20 جولای) برگزار شد.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان با تاکید بر محرمانه بودن جزییات نشست مدیران سیاسی 1+5 در بروکسل، یادآورشد: کمتر از سه هفته دیگر به تاریخ 20 جولای (29تیر) باقی نمانده و با توجه به فرصت محدودی که برای رسیدن به توافق جامع هسته ای در اختیار داریم، نشست شب گذشته در بروکسل فرصت خوبی بود تا نمایندگان کشورهای 1+5 به حل و فصل موضوعات و بررسی آخرین مواضع و دیدگاه های خود پرداخته و برای حضور در مذاکرات رسمی هفته آینده در وین نظرات خود را بیشتر به هم نزدیک کنند.

شفر در پاسخ به این پرسش که آیا دستیابی به توافق جامع هسته ای تا 20 جولای را ممکن می داند با بیان اینکه خانم اشتون به عنوان رییس گروه مذاکره کننده 1+5 تاکنون نقش مهمی در پیشبرد گفت و گو ها ایفا کرده و روند مذاکرات را به خوبی هدایت می کند،گفت: به رغم اینکه فرصت بسیار محدودی باقی مانده اما رسیدن به توافق امکان پذیر است.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان در عین حال یادآورشد: البته واقعیت این است که هنوز بین خواسته ها و ایده های دو طرف مذاکره اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد که باید در ادامه مذاکرات که در مرحله حساسی و مهمی هم قرار دارد،نسبت به رفع آن اقدام شود.

شفر، ادامه داد: فرصت چندانی باقی نمانده و رسیدن به توافق نهایی مستلزم این است که شاهد اقدامات و شفافیت بیشتری از سوی تهران درخصوص برخی مسائل فنی باشیم.

این مقام آلمانی در پایان یادآور شد: در آخرین دور از مذاکرات هسته ای که طی روزهای 16 تا 20 ژوئن ( 26 تا 30 خرداد) در وین برگزار شد،گفت و گو های روشن و مشخصی درمورد موضوعات مختلف موردنظر طرفین انجام شد که امیدواریم در مرحله بعدی مذاکرات که قرار است از هفته آینده در وین از سر گرفته شود نیز این روند مثبت و سازنده ادامه داشته تا به نتیجه قطعی و نهایی مورد نظر برسیم.

ششمین مرحله از مذاکرات هسته ای 1+5 و ایران قرار است از روز چهارشنبه 2 جولای ( 11تیر) در وین آغاز شود.

به گفته مذاکره کنندگان هسته ای دو طرف،این مرحله از مذاکرات که در واقع آخرین دور از گفت و گو ها برای دستیابی به توافق جامع هسته ای خواهد بود،به صورت مستمر و در سطوح مختلف اعم از سران، معاونین و کارشناسان سیاسی، فنی و حقوقی تا 20 جولای (29 تیرماه)،ادامه خواهد داشت.

در پنجمین دور از مذاکرات هسته ای به میزبانی وین، کار نگارش متن توافق جامع هسته ای آغاز شد و انتظار می رود در مذاکرات آتی، گفت و گو ها برای تکمیل نگارش متن و آماده شدن سند توافق جامع هسته ای ادامه داشته باشد.

اروپام** 2051** 1701 **1010
کد N361445