حجت‌الاسلام خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

اقتدار قوه‌قضاییه اقتدار نظام است

سیاست داخلی

بمب هسته‌ای با فقه ما سازگار نیست. مشکل آنها انقلاب اسلامی و اسلام است و دوست ندارند که در منطقه کشوری باشد که علمدار اسلام و دین‌مداری باشد

خطیب موقت نماز جمعه تهران، اقتدار قوه‌قضاییه را اقتدار نظام دانست و گفت: اگر گوشه‌ای تخلف بود، بی‌انصافی است که به کل این قوه بد و بیراه گفته شود.
به گزارش خبرنگار ایلنا حجت الاسلام و المسلمین سید احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به سالگرد سقوط هواپیمای مسافربری ایران براثر حمله ناو آمریکایی در سال 67 به آن گفت: این مسئله، یک پرونده سیاه دیگر از آمریکایی سراسر جنایتکار است و فرمانده این جنایت را مدال دادند وحقتان است که مردم به شما «مرگ بر آمریکا» بگویند.
وی با اشاره به سالگرد ترور مقام معظم رهبری و شهادت شهید بهشتی اظهار داشت: در 6 تیر سال 60، منافقان کوردل مقام معظم رهبری را در مسجد ابوذر مورد هدف قرار دادند اما خدا این ذخیره انقلا ب اسلامی را برای ما حفظ کرد و امیدواریم سایه این رهبر برزگوار تا انقلاب حضرت مهدی بر سر ما مستدام باشد.
عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در7 تیر ماه سال 60 نیز در حزب جمهوری اسلامی بمب منفجر کردند و شهید بهشتی و یارانش را به شهادت رساندند. امام، شهید بهشتی را فردی متعهد، مجتهد، صالح، مدیر و مدبر نامیدند ولی این سوال مطرح است که جرم مقام معظم رهبری وشهید بهشتی چه بود؟ از نظر قرآن جرم آنها ایمان‌شان بود؛ همان جرمی که استکبار جهانی با همه قوا ملت ایران را تحت فشار قرار می‌دهد و می‌گوید چرا پایبند به دینتان هستید.
خاتمی با بیان اینکه دنیا می‌داند که ایران بمب هسته‌ای نداشته و نخواهد داشت تصریح کرد: بمب هسته‌ای با فقه ما سازگار نیست. مشکل آنها انقلاب اسلامی و اسلام است و دوست ندارند که در منطقه کشوری باشد که علمدار اسلام و دین‌مداری باشد.
خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به خاطره‌ای از شهید بهشتی عنوان کرد: در روز 15 اسفند بنی صدر سخنرانی در دانشگاه تهران کرد و در آن سخنرانی هر چه اتهام بود به شهید بهشتی نسبت داد در آن روز شهید بهشتی در اصفهان بودند و این سخنرانی را به شکل زنده از تلوزیون می‌دیدند و من نیز در کنارشان بودم. ایشان گفتند که وقتی ما پا در این عرصه گذاشتیم پیش بینی این مسائل را می‌کردیم و این اتهامات که چیزی نیست.
وی با بیان اینکه ایشان فردی مظلوم بود و امام هم همواره از مظلومیت ایشان صحبت می‌کرد، یادآور شد: مرحوم پرورش به ایشان می‌گفتند چرا از خود دفاع نمی‌کنید؟ ایشان می‌گفت ما جوهره دین‌مان را حفظ کنیم آن وقت خدا از ما دفاع می‌کند. رهروان واقعی دین مشکلات ضعیف‌شان نمی‌کند و در منطق‌شان "نمی‌توانیم" نیست بلکه منطق‌شان "می‌توانیم" است.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با یادآوری اینکه در سال 42 عده‌ای می گفتند که با شعار مرگ بر آمریکا شاه سرنگون نمی‌شود اما دیدیم که شاه سرنگون شد، ابراز داشت: امروز نیز عده‌ای می‌گویند که 1+5 چیزی نیست و باید با آمریکا مذاکره کرد و باید دم کدخدا را دید و با شعار مرگ بر آمریکا کاری پیش نمی‌رود ولی حرف ما این است که مرگ بر آمریکا هیمنه آمریکا را شکسته است.
عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: رای 77 درصدی مردم سوریه و رای‌شان به کسی که آمریکا نمی‌خواست به معنای مرگ بر آمریکاست و این در حالی است که آمریکا بیش از 30 ماه است که برای مخالفان دولت سوریه سلاح می‌فرستد و امروز نیز 500 میلیون دلار برای آنها اختصاص داده است.
خاتمی با بیان اینکه در عراق نیز آمریکا دوست نداشت کسی رای بیاورد که اینک رای آورده است، افزود: شاهد هستیم که کسی رای آورد که آنها دوست نداشتند و این هم معنایش مرگ بر آمریکا است. بنابراین می‌توانیم با آمریکا هماوردی کنیم و به فضل الهی هیمنه آمریکا را شکسته‌ایم و میت‌وانیم این هیمنه را نیز بیشتر بشکنیم.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به هفته قوه قضاییه تاکید کرد: قوه قضاییه پشتوانه اجرایی نظام و اقتدارش اقتدار نظام است. این اقتدار از دو منظر به وجود می‌آید که یکی اقتدار درون زاست که از طریق شش اولویتی که مقام معظم رهبری مشخص فرموده‌اند به دست می‌آید و اقتدار بیرونی نیز تمکین بر قانون است.
وی با اشاره به جنجال‌هایی که علیه قوه قضاییه شکل گرفته است گفت: جنجال‌ها علیه قوه قضاییه به دلیل موضع‌گیری مقتدرانه رئیس قوه قضاییه علیه فتنه و فتنه‌گران و سپس مبارزه قاطع با مفاسد اقتصادی است و اگر گوشه‌ای تخلف بود، بی‌انصافی است که به کل این قوه بد و بیراه گفته شود.

کد N361271