تشکیل دولت خودمختار مسلمانان فیلیپین تا ژانویه 2015

رئیس‌جمهوری فیلیپین امروز (جمعه) بزرگترین گروه مسلمان کشورش را مطمئن ساخت که دولت خودمختار جدید آنها تا ژانویه 2015 در جنوب فیلیپین تشکیل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، اظهارات بنیگنو آکوئینو، رئیس‌جمهوری فیلیپین پس از امضای توافق صلح با شورشیان مسلمان کشورش در سال جاری میلادی مطرح شد.

دولت کاتولیک فیلیپین در ماه مارس توافقی را با جبهه آزادی‌بخش‌ مورو به امضا رساندند تا به پنج دهه درگیری که به مرگ بیش از 120 هزار تن، بی‌خانمانی دو میلیون تن و رکود اقتصادی چشمگیر انجامید، خاتمه دهد.

طبق این توافق، جبهه آزادی‌بخش مورو موافقت کرد تا شاخه مسلح خود را منهل کرده، سلاح‌ها را تحویل داده و به بازسازی جوامع خود بپردازد و در همین حال دولت فیلیپین اختیارات بیشتری برای کنترل اقتصاد و فرهنگشان به آن‌ها اعطا کند.

رئیس‌جمهوری فیلیپین امروز در جمع خبرنگاران گفت: تمام اقدامات لازم انجام خواهد شد تا آن‌ها بتوانند تا ژانویه 2015 قدرت را در جنوب فیلیپین به دست بگیرند.

معاون رئیس جبهه آزادی‌بخش مورو در امور سیاسی پیشتر ابراز نگرانی کرده بود که دولت فلیپین برای اجرای توافقنامه صلح وقت‌کشی می‌کند و تمایلی برای انجام این کار ندارد.

انتهای پیام

کد N361178