عراق از روسیه و بلاروس جنگنده‌های سوخوی خرید/ دیدار مالکی با هیگ

نخست‌وزیر عراق با بیان اینکه کشورش جنگنده‌های سوخوی از روسیه و بلاروس خریداری کرده است، گفت: ارتباط گسترده‌ای میان رخدادها در عراق و سوریه وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نوری مالکی، نخست وزیر عراق در مصاحبه با بی‌.بی. سی، اعلام کرد که عراق جنگنده‌هایی از نوع سوخوی از روسیه و بلاروس خریداری کرده است.

وی با بیان اینکه این جنگنده‌ها ظرف چند روز آتی ماموریت‌هایی را اجرا خواهند کرد، اظهار کرد که آمریکا همچنان در فروش جنگنده‌های اف 16 به عراق تاخیر می‌ورزد.

در همین حال نخست وزیر عراق اعلام کرد که سوریه چند روز قبل دست به حملات هوایی علیه افراد مسلح گروه دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در نزدیکی مرزهای عراق زده است.

وی گفت: جنگنده‌های سوری پایگا‌ه‌های افراد مسلح در نزدیکی منطقه مرزی القائم را هدف قرار دادند.

مالکی با بیان اینکه عراق خواهان حملات نشده است تاکید کرد: بغداد از این قبیل حملات علیه ا فراد مسلح داعش استقبال می‌کند.

از سوی دیگر نوری مالکی پس از دیدار با ویلیام هیگ، وزیر خارجه انگلیس اعلام کرد که نیروهای ارتش عراق زمام امور را در دست گرفته‌اند و اوضاع ظرف دوره‌ کوتاهی تغییر خواهد کرد.

نخست وزیر عراق اعلام کرد که ارتباط گسترده‌ای میان آنچه که در سوریه رخ می‌دهد و اتفاق‌ها در عراق وجود دارد.

وی در ادامه افزود: باید در دو مسیر متوازی قدم برداشت. نخست اینکه به عملیات میدانی و نظامی علیه تروریست‌ها ادامه داد. دوم اینکه روند سیاسی را ادامه دهیم و جلسه پارلمان در زمان تعیین شده آن برگزار شود و رئیس پارلمان و رئیس جمهور انتخاب شده و دولت تشکیل شود و قدم گذاشتن در این دو مسیر باعث شکست تروریست‌ها خواهد شد.

وی با بیان اینکه ارتباط گسترده‌ای میان رخدادها در سوریه و عراق وجود دارد گفت: باید تمام کشورها به مسئولیت‌های خود عمل کرده و از گروه‌هایی که در سازمان ملل به عنوان گروه‌های تروریستی به حساب می‌آیند حمایت نکنند.

انتهای پیام

کد N360761