در سفر به بغداد؛

وزیر خارجه انگلیس "وحدت ملی" عراق را خواستار شد

سیاسی

وزیر امور خارجه انگلیس در جریان سفر غیرمنتظره خود به عراق خواستار وحدت ملی در این کشور شد و حفظ وحدت ملی در عراق را تنها راه برای مقابله با شبه‌نظامیان افراطی دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس روز پنج‌شنبه به طور غیرمنتظره به عراق سفر کرد. وی در این سفر خواستار وحدت ملی در این کشور بحران‌زده شد.

وزیر خارجه انگلیس در نظر دارد در عراق با مقامات بلندپایه این کشور درباره امکان برطرف کردن بحران گفت‌وگو کند. خبرگزاری فرانسه گزارش داد که هیگ در عراق گفته است پیشروی شبه‌نظامیان افراطی دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش "خطری مستقیم" برای دیگر کشورهای منطقه است.

هم‌زمان با حضور وزیر خارجه انگلیس در بغداد، دولت عراق اعلام کرد که نیروی هوایی سوریه مواضع شبه‌نظامیان افراطی را در خاک عراق بمباران کرده‌اند. سفر غیرمنتظره ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس به عراق در راستای فعالیت‌های جان کری، وزیر امور خارجه آمریکاست که چند روز پیش به عراق رفت و با مقامات بلندپایه این کشور از جمله نوری مالکی٬ نخست‌وزیر عراق گفت‌وگو کرد.

ویلیام هیگ نیز چون همتای آمریکایی‌اش تشکیل "دولت نجات ملی" را فاکتوری بسیار مهم برای دفع بحران کنونی موجود در عراق می‌داند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز دو‌شنبه به عراق رفت و از جمله با نوری مالکی٬ نخست‌وزیر عراق و مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش دویچه وله، هدف اصلی سفر جان کری به عراق زمینه‌سازی برای تشکیل یک دولت وحدت ملی در این کشور بود که قادر باشد با جلب حمایت کردها و سنی‌های عراق، جلوی پیشروی شبه‌نظامیان داعش را بگیرد.

با این حال وزیر امور خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه کشورش از عراق نخواسته که دولت نجات ملی تشکیل دهد گفت: آمریکا همواره رهبران عراقی را به تشکیل دولت یکپارچه در سریعترین زمان ممکن ترغیب کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در دیدار با بارزانی از او خواسته بود با همکاری با دولت مرکزی مانع فروپاشی عراق شود. رئیس منطقه کردستان عراق نوری مالکی را مسئول بحران کنونی عراق معرفی کرده و خواستار کناره‌گیری وی شده است.

انتهای پیام

کد N360629