کری: عراق را به تشکیل دولت نجات ملی فرا نخواند‌ه‌ایم

وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه کشورش از عراق نخواسته که دولت نجات ملی تشکیل دهد گفت: آمریکا همواره رهبران عراقی را به تشکیل دولت یکپارچه در اسرع وقت تشویق کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی سومریه نیوز، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در نشست وزرای دفاع و خارجه کشورهای عضو ناتو در بروکسل اظهار داشت که تشکیل دولت نجات ملی موضوع مذاکرات وی با نوری المالکی، نخست‌وزیر عراق و مقامات این کشور نبوده است.

پیش‌تر نوری المالکی نخست وزیر عراق نسبت به اهداف خطرناکی که در فراخوان برای تشکیل دولت نجات ملی نهفته است هشدار داده و این اقدام را کودتا علیه قانون اساسی و روند سیاسی دانست.وی افزود: در صورت عدم تشکیل دولت مشارکت ملی بدور از تجارب منفی گذشته دولت نجات ملی را تشکیل می‌دهم.

این اظهارات به دنبال درخواست حامد المطلق، از المالکی برای استعفای فوری وی بیان شد.

در همین راستا ائتلاف کردستان عراق نیز در 24 ژوئن 2014 موافقت خود را با تشکیل دولت نجات ملی برای برون رفت از بحران اعلام کرد. این اقدام در حالی صورت گرفت که نوری المالکی نخست وزیر عراق و رهبران سیاسی آنها را به چشم‌پوشی از منافع شخصی‌شان و تفکر در مورد منافع کشور برای خروج از بحران فراخواندند.

انتهای پیام

کد N360155