نظارت سازمان امنیت و همکاری اروپا بر آتش بس اوکراین

آمریکا اروپا

سازمان امنیت و همکاری اروپا بر اساس توافق مقامات اروپایی با روسای جمهوری روسیه و اوکراین، بر آتش بس برقرار شده در شرق این کشور نظارت می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اشتاندارد، با توافق مقامات اروپایی، سازمان امنیت و همکاری اروپا ماموریت یافت بر اجرای آتش بس در مناطق شرقی اوکراین نظارت کند. این تصمیم پس از گفتگو مقامات اروپایی با روسای جمهوری روسیه و اوکراین اتخاذ شده است.

"فرانک والتر اشتاین مایر" وزیر خارجه آلمان ضمن استقبال از این تصمیم، آن را فرصت خوبی برای کاهش تنش ها در منطقه دانست. این در حالی است که با وجود اقدامات روسیه برای آرام کردن اوضاع در اوکراین، روز گذشته وزیران خارجه ناتو در بروکسل از مسکو خواستند همکاری بیشتری در این زمینه از خود نشان دهد.

اشتاین مایر با اشاره به گفتگوی تلفنی صدراعظم آلمان با روسای جمهوری فرانسه، روسیه و اوکراین در این خصوص ابراز امیدواری کرد نظارت سازمان امنیت و همکاری اروپا بتواند به تمدید آتش بس در اوکراین منجر شود.  وی همچنین از نامشخص بودن سرنوشت 20 ناظر این سازمان که در جریان درگیری های شرق اوکراین توسط مخالفان کی یف ربوده شده اند، ابراز نگرانی کرد.

گفتنی است آتش بس اعلام شده از سوی "پترو پوروشنکو" رئیس جمهوری اوکراین که به صورت یکجانبه و به منظور تسلیم شدن جدایی طلبان مناطق شرقی به اجرا گذاشته شده روز جمعه به پایان می رسد.