معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان:

منطق اجازه ورود بدون ضابطه افراد به انتخابات، در هیچ كشوری پذیرفته نیست

سیاست داخلی

دیهی است كه مردم حق انتخاب دارند اما دولت‌ها نیز موظفند شرایط انتخاب صحیح مردم را فراهم كنند. دولت‌ها وظیفه برقراری نظم، امنیت و رفاه را بر عهده دارند. همانطور كه دولت وظیفه دارد اگر كسی به مرز كشورش حمله كرد برای دفاع تدبیر كند، نباید اجازه دهد كه كسی كه مخالف مصالح و منافع كشور است در مراكز قدرت و تصمیم‌گیری كشور ورود كند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در جمع ناظرین استان كرمانشاه گفت: همانطور كه دولت وظیفه دارد اگر كسی به مرز كشورش حمله كرد برای دفاع تدبیر كند، نباید اجازه دهد كه كسی كه مخالف مصالح و منافع كشور است در مراكز قدرت و تصمیم‌گیری كشور ورود كند.

به گزارش ایلنا، سیامك ره‌پیك در جمع ناظرین شورای نگهبان در استان كرمانشاه، ضمن اشاره به نزدیك شدن به ماه مبارك رمضان و آرزوی بخشش گناهان همه در ایام باقی‌مانده از ماه پر بركت شعبان، اظهار داشت: مردم استان كرمانشاه به غیورمردی شهرت دارند و همواره حافظ انقلاب اسلامی بوده‌ و شهدای بسیاری تقدیم نظام نموده و بالاترین هزینه‌ها را برای حفظ ارزش‌هایشان پرداخت كرده‌اند.
وی تصریح كرد: در نظام مقدس جمهوری اسلامی كه بر اساس مبانی وحیانی و ارزش‌های انسانی و اسلامی تأسیس شده است، وجود مردمی با انگیزه، با ایمان و با باورها و اعتقادات محكم و استوار ضامن حفظ، بقاء و ارتقای انقلاب اسلامی است. این نكته‌ای است كه حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری دائما بر آن تأكید و مسئولین را به حفظ این مبنا سفارش فرموده‌اند.
ره‌پیك تأكید كرد: اگر این مبنا وجود داشته باشد، وجود جمهوری اسلامی به عنوان یك نظام دینی و ارزشی تضمین می‌شود و اگر خدای ناكرده روزی این مبانی خدشه‌دار شود، جمهوری اسلامی نیز در صحنه واقعی و عینی وجود نخواهد داشت.
وی ادامه داد: به لطف خداوند متعال و عنایات اولیای الهی با وجود تمام مشكلات، چالش‌ها، تهدیدات و البته نقص‌های داخلی این مجموعه پاك و ارزشی نه تنها باقی مانده بلكه روز به روز بر قدرتش افزوده شده و در صحنه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی توسعه و پیشرفت كرده است و به لطف خداوند اگر ما با مقاومت و ایستادگی رفتار كنیم انشاء‌ا... این مسیر ادامه خواهد یافت و توسعه كشور در ابعاد مختلف بیش از پیش قابل مشاهده خواهد بود و امیدواریم روزی برسد كه همه ما شاهد باشیم كه این مجموعه الهی مقدمه‌ای برای حكومت عدل جهانی حضرت صاحب الزمان (عج) باشد و همه مردم دنیا از آن برخوردار شوند.
استاد حقوق دانشگاه در مورد ویژگی‌های جمهوری اسلامی بیان كرد: ویژگی مهم جمهوری اسلامی این است كه ایده‌ای را مطرح كرده كه موجب توسعه ارزش‌های انسانی و برقراری عدالت می‌شود. منشأ تهدیدهای قدرت‌های بزرگ و مشكلاتی كه برای جمهوری اسلامی ایجاد می‌كنند در این نكته است. آنها تمایل ندارند در این دهكده‌ای كه ایجاد كرده‌اند كسی در مقابل آنها عرض اندام كند بنابراین به منظور ایجاد خلل و محدودیت در روند حركتی این حكومت از هر وسیله‌ای استفاده می‌كنند. موضوع حقوق بشر، اختلافات قومی، طائفه‌ای، جنگ تحمیلی، گروه‌های معاند و حتی مواردی كه شاید جنبه سیاسی نداشته باشند؛ از تمام مسائلی كه به نحوی اشكال و مانع در مقابل حركت جمهوری اسلامی و جهانی شدن آن ایجاد می‌كند بهره‌ می‌برند و آن را تقویت می‌كنند تا علیه جمهوری اسلامی به كار گیرند.
وی با اشاره به جنایات گروه تروریستی داعش گفت: به وضوح مشخص است كه قدرت‌های استكباری منابع مالی، تشكیلات، آموزش‌های نظامی و دیگر امكانات گروه تروریستی داعش را فراهم می‌كنند و به واسطه حمایت‌های این قدرت‌ها مدت‌هاست كه منطقه را به آشوب كشیده‌اند. نوك پیكان حمله این گروهك به سمت كشورها، دولت‌ها و گروه‌هایی است كه ایده‌شان، ایده مقاومت، عدالت، استقلال، ظلم ستیزی و مبارزه با استكبار است.
ره‌پیك تأكید كرد: سوریه در جبهه مقاومت است به همین دلیل داعش را در آن‌جا تشكیل دادند و این گروه به اسم اسلام جنایات بسیاری انجام می‌دهد در حالی كه بویی از اسلامیت نبرده‌اند و هیچ فرقه اسلامی چنین جنایاتی را تأیید نمی‌كند.
معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان با اشاره به برگزاری انتخابات عراق اضافه كرد: انتخاباتی در عراق برگزار شد كه تلاش‌های قدرت‌های استكباری برای تأثیر در نتیجه انتخابات حاصلی نداشت و نتیجه انتخابات آن طور كه آنها می‌خواستند نشد به همین دلیل با توطئه و رخنه‌ای كه در ارتش عراق داشتند، گروهك تروریستی داعش را وارد عراق كردند و جنایات بسیار فجیعی توسط آنها انجام دادند.
استاد حقوق دانشگاه با اشاره به رواج ابزارهای نوین ارتباطی گفت: ابزارهای نوین ارتباطی مانند شمشیر دو لبه است و این ابزاری كه قبلا توسط استكبار برای رسیدن به اهداف شومشان به كار گرفته می‌شد، امروز علیه خودشان استفاده می‌شود و بسیاری از این فجایع و جنایات آنها و نوكرانشان توسط این ابزار به سرعت در سراسر دنیا انعكاس یافته و مردم منصف و عدالت‌گرا نسبت به مسائل آگاه می‌شوند.
ره‌پیك در مورد تحریم‌های ظالمانه علیه كشورمان گفت: بسیاری از كشورهای دیگر نیز از انرژی هسته‌ای بهره می‌برند ولی چون در مقابل ظلم و بی عدالتی‌های استكبار جهانی سكوت كرده و یا با آنها همكاری می‌كنند، مشكلی با آنها ندارند. استكبار جهانی با كشورها و گروه‌هایی كه در مقابل ظلم و ستم آنها ایستادگی می‌كند، دشمنی دارد، تحریم و تهدید می‌كند و از هر وسیله‌ای برای خلل در حركتشان استفاده می‌كند.
وی توكل، پایداری، استقامت و تدبیر را رمز توسعه و پیشرفت دانست و افزود: هیچ كشوری در منطقه مانند جمهوری اسلامی در داخل كشور سازوكارهای مشاركت و استفاده از آرای مردمی و دخالت آنها در تصمیم‌گیری‌های اداری و سیاسی را اجرا نكرده است.
عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به برگزاری انتخابات در دیگر كشورهای منطقه گفت: در انتخابات برخی از كشورهای منطقه با وجود دخالت‌های بیگانگان و حضور ناظرین بین‌المللی، بحث‌های فراوانی در نتیجه انتخابات مطرح است و حتی زمانی كه نتیجه دلخواه مستكبران حاصل نمی‌شود بحث ابطال انتخابات را مطرح می‌كنند.
وی تأكید كرد: جمهوری اسلامی با وجود این كه همواره مورد هجمه‌ها، فشارها و تهدیدات بسیاری قرار گرفته است ولی در اوج بحران‌ها نیز با استقلال كامل انتخابات را برگزار كرده است. چرا كه مردم با اعتقاد در انتخابات دخالت و مشاركت دارند. در واقع برگزار كنندگان انتخابات خود مردمی هستند كه اعتقاد دارند باید از طریق مشاركت، كشور اداره شود. بنابراین در طول این سالها با تكیه بر عامه و توده مردم و به كارگیری آنها در شبكه نظارت، هیچ وقفه‌ای در انتخابات كشور ایجاد نشده است.
ره‌پیك بیان كرد: اگر كشورهای دیگری بخواهند مشابه انتخاباتی كه در كشور ما برگزار می‌شود، برگزار كنند باید هزینه‌ای چندین برابر هزینه‌هایی كه ما در كشور پرداخت می‌كنیم را پرداخت كنند. این امتیاز ویژه جمهوری اسلامی است.
وی خاطرنشان كرد: در كشور ما نظارت‌های مختلفی در امور گوناگون صورت می‌گیرد اما بخش مهمی از نظارت در كشور نظارت بر انتخابات است كه بر عهده شورای نگهبان قرار گرفته است كه در این امر بسیار مهم، از اعضای شورای نگهبان تا شبكه نظارت كه متشكل از مردم هستند، مشاركت دارند.
معاون اجرایی و امور انتخابات به هجمه‌ها و شبهات علیه شورای نگهبان اشاره و اظهار كرد: برخی افراد شبهاتی را در مورد نظارت بر انتخابات القا می‌كنند كه گاهی به مغالطه نزدیك می‌شود؛ باید این موارد روشن و در جامعه تبیین شود.
ره‌پیك به انتخابات دیگر كشورها اشاره كرد و گفت: برخی از افراد از مسائل انتخاباتی سایر كشورها بی خبرند و یا با اغراض خاصی شبهه ایجاد می‌كنند. جمهوری اسلامی از شیوه‌های عقلایی و متعارف در انتخابات استفاده می‌كند البته قوانین در كشورهای مختلف متفاوت است اما در تمام كشورها ضابطه و قوانین خاصی برای ورود افراد به انتخابات وجود دارد و مطابق با آن قوانین كاندیداها احراز صلاحیت می‌شوند.
وی افزود: بدیهی است كه مردم حق انتخاب دارند اما دولت‌ها نیز موظفند شرایط انتخاب صحیح مردم را فراهم كنند. دولت‌ها وظیفه برقراری نظم، امنیت و رفاه را بر عهده دارند. همانطور كه دولت وظیفه دارد اگر كسی به مرز كشورش حمله كرد برای دفاع تدبیر كند، نباید اجازه دهد كه كسی كه مخالف مصالح و منافع كشور است در مراكز قدرت و تصمیم‌گیری كشور ورود كند بنابراین نه رویه كشورها و نه منطقی است كه كسی اجازه بدهد هر شخص بدون صلاحیتی در امور مهم كشور ورود كند. چنین منطقی كه اجازه ورود بدون ضابطه افراد به انتخابات داده شود، در هیچ كشوری پذیرفته نیست.
وی تصریح كرد: برخی از مسائل نه تنها برای مردم بلكه برای نخبگان نیز قابل كشف نیست. افرادی داشتیم كه خود را در معرض نامزدی در انتخابات قرار داده و ثبت‌نام كرده‌اند اما پس از بررسی مشخص شده كه مشكل امنیتی دارند كه این موضوع برای عموم مردم قابل كشف نیست. اگر جاسوسی آمد و با سوء استفاده از عدم آگاهی مردم رأی آورد، چه كسی مسئول است؟! قانون در كشور ما تصریح كرده است كه مراجع چهارگانه با توجه به اسنادی كه در اختیار دارند اظهار نظر كنند. این اسناد، اسناد عمومی نیست كه در اختیار همه مردم قرار داشته باشد.
عضو حقوقدان شورای نگهبان تأكید كرد: این كه كسی كه می‌خواهد رییس جمهور یا نماینده مجلس شود و در امور مهم كشوری اظهار نظر و تصمیم‌گیری نماید، از حداقل‌های اخلاقی و رفتاری برخوردار نباشد، قابل قبول نیست. این مغالطه است كه برخی مطرح می‌كنند كه مردم نیاز به قیم ندارند كه كسانی تعیین تكلیف كنند. این قیمومیت نیست بلكه وظیفه دولت‌هاست كه سازوكاری را تعریف كنند كه مردم در امنیت و رفاه باشند و البته خود مردم انتخاب می‌كنند اما شرایط انتخاب باید فراهم شود.
وی با اشاره به حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 گفت: اتفاقی كه در آن سال افتاد این بود كه عده‌ای حرف‌هایی زدند و رفتاری داشتند كه مورد تأیید و برنامه‌ریزی كشورهای خارجی بود. فضایی كه به تعبیر مقام معظم رهبری فضای غبارآلود بود، ایجاد شد. بدیهی است كه اگر در این فضای غبارآلود رأی‌گیری شود، این رأی‌گیری منجر به نتیجه مطلوبی نخواهد شد اما خوشبختانه با لطف خداوند متعال و تدبیر مقام معظم رهبری آن حادثه خطرناك از سر كشور رفع شد.
وی ادامه داد: اكنون كسانی دوباره این موضوع را مطرح می‌كنند تا از اصل مسئله غفلت شده و فتنه به یك مسئله عادی تبدیل شود. هر چند كه باید عملكرد اشخاص ملاك تصمیم‌گیری قرار گیرد اما بحث شورای نگهبان فراتر از این موضوعات است. باید توجه شود كه این قبیل رفتارها دیگر تكرار نشود. عده‌ای كشته شدند، آبروی نظام در معرض خدشه قرار گرفت، اكنون برخی می‌گویند گذشته‌ها را فراموش كنیم اما باید اصل مسئله روشن شود كه دیگر چنین اتفاقاتی تكرار نشود.
ره‌پیك تأكید كرد: دولت‌ها وظیفه دارند و باید تدابیری اتخاذ كنند كه رأی حقیقی و واقعی مردم اخذ شود نه رأیی كه فردی فاقد صلاحیت با تكیه بر ثروت، قدرت و سیاسی بازی مردم را فریب دهد. برخی از مراجع باید بر روند برگزاری انتخابات نظارت كنند كه قانون این وظیفه را برعهده شورای نگهبان گذاشته است.
وی در مورد افزایش هجمه‌ها علیه شورای نگهبان هشدار و بیان كرد: برخی می‌گویند «این نوع نظارت یعنی نظارت استصوابی كه در شورای نگهبان وجود دارد در كشور سابقه نداشته، این نوع نظارت جدید است و در سال‌های اخیر اجرا شده است»! در حالی كه شورای نگهبان از ابتدای انقلاب به همین روش عمل می‌كرده است اما در زمانی چون تشكیلات شورای نگهبان به شكل امروزی نبوده، این امر بروز و ظهور نداشته است.
دكتر ره‌پیك در مورد نظارت استصوابی شورای نگهبان گفت: نظارت استصوابی، نظارتی موثر است. قانون اساسی در اصول مختلف به نظارت شورای نگهبان اشاره كرده است و هیچ اشاره‌ای به این ندارد كه اگر شورای نگهبان در مورد صلاحیت كاندیداها یا در مورد روند انتخابات مشكلی دید به دیگری ارجاع دهد؛ البته رسیدگی به جرم از نظر قضایی بحث دیگری است كه توسط قوه قضائیه انجام می‌شود.
عضو حقوقدان شورای نگهبان تصریح كرد: شورای نگهبان یك ناظر اطلاعی نیست بلكه نظارت شورای نگهبان نظارت موثر است؛ یعنی نظارت شورای نگهبان باید مطابق با قانون اساسی و قوانین مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام، از اولین مراحل انتخابات كه اعلام زمان برگزاری انتخابات توسط وزارت كشور است تا پایان انتخابات كه آراء شمارش و به تخلفات احتمالی رسیدگی می‌شود، قاطع و موثر باشد.
وی اضافه كرد: بر فرض اگر وظیفه نظارت استصوابی برعهده شورای نگهبان نیز نبود باید در جای دیگری این نظارت وجود داشته باشد و نمی‌شود در نظارت تنها به اطلاع از تخلفات احتمالی بسنده كرد. البته طبق قانون اساسی وظیفه نظارت برعهده شورای نگهبان گذاشته شده است.
عضو حقوقدان شورای نگهبان ادامه داد: شبكه نظارت شورای نگهبان وظیفه قانونی خود را با انگیزه و اعتقاد انجام می‌دهد. ناظرین شورای نگهبان از طیف‌های مختلف مردم در درجه اول با اعتقاد كار می‌كنند و این رمز موفقیت شورای نگهبان است. پشتوانه سلامت انتخابات وجود عناصر با انگیزه است كه باید برای حفظ این مجموعه گسترده و عظیم كشوری تلاش و تدبیر شود.
وی شفاف بودن مجموعه نظارتی شورای نگهبان را از دیگر ویژگی‌های بارز این شبكه دانست و افزود: چون تمام عناصر شبكه نظارت از مردم هستند، همه فعالیت‌های آنها كاملا مشخص و شفاف است. یكی دیگر از عوامل پشت سر گذاشتن حوادث سال 88 نیز همین شفافیت عوامل نظارت شورای نگهبان بود.
وی تصریح كرد: از دیگر ویژگی‌های شبكه نظارت، قابل اعتماد بودن اعضای آن است؛ به طوری كه این افراد از شخصیت‌های قابل اعتماد مردمی و خوش نام تشكیل شده‌اند و اگر اشكالات جزئی وجود دارد، باید رفع شود. البته اعتماد، بی دلیل حاصل نمی‌شود و لازم است همواره بی طرفی را رعایت كرده و از ورود به دسته‌بندی‌های رایج سیاسی خودداری كنیم.
معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان، شبكه نظارت را شبكه آموزش‌دیده خواند و گفت: این یكی از ویژگی‌های قابل ملاحظه شبكه نظارت است. شبكه آموزش دیده و توجیه شده شورای نگهبان سرمایه ارزنده‌ای است كه در برگزاری انتخابات نقش بسیار مهمی ایفا می‌كند.
وی در پایان تأكید كرد: هدف همه ما این است كه تمام امكانات و سازوكارها به برگزاری انتخابات سالم كه خروجی این انتخابات، صیانت از رأی مردم، اسلامی و جمهوری بودن نظام كه تمام هویت نظام است، منجر شود. شبكه نظارت شورای نگهبان با تمام توان برای حفاظت از این ارزش‌ها ایستاده است. انشاء‌ا... همه ما با لطف خداوند متعال از انجام وظیفه خود سربلند بیرون آمده و ضمن كمك به نظام مقدس جمهوری اسلامی از اجر و پاداش اخروی نیز برخوردار شویم.

کد N359949