طرح 8 بندی مقتدی صدر برای حل بحران عراق قبل از ماه رمضان

سیاسی

رهبر جریان صدر در بیانیه‌ای از طرح 8 ماده‌ای خود برای حل بحران عراق تا پیش از آغاز ماه رمضان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه اینترنتی سومریه نیوز، مقتدی صدر،رهبر جریان صدر در این بیانیه تاکید کرد : ما باید عراق را از نتایج وخامت بار بحران کنونی نجات دهیم واین اقدام باید در 8 مرحله صورت پذیرد اول، متوقف کردن کشتار و از بین بردن هراس در میان شبه نظامیان. دوم،دولت باید متعهد شود که درخواست‌های مسالمت آمیز و مشروع سنی‌های عراق را محقق کند.سوم تسریع در روند تشکیل دولت ملی با ساختار جدید و متشکل از تمامی گروها، چهارم محکوم کردن یکپارچه گروههای تروریستی توسط شیعیان وسنی‌های عراق، پنجم عدم سهیم کردن گروههای تروریستی و بعثی‌های در گفتگوها، ششم گروههای خارجی بویژه نیروهای اشغالگر وکشورهای منطقه‌ای از دخالت در امور داخلی عراق دست بردارند هفتم، حمایت بین‌المللی کشورهای غیر اشغالگر از ارتش عراق، هشتم عدم مداخله شبه نظامیان در جنگ کنونی عراق چرا که به ناامنی این کشور دامن می زنند.

در همین راستا،صلاح العبیدی سخنگوی رهبر جنبش صدر در اظهاراتی عنوان داشت که طرح‌هایی در دست دارند که به روند تسریع تشکیل دولت کمک کرده و گام‌های جزئی و پیش پا افتاده را رد می‌کند.

وی افزود: صدر در جریان سخنرانی خود آنچه را که توسط شبه‌نظامیان شیعه رخ داده است را رد و آمادگی خود را برای رویارویی با تروریسم اعلام کرده است.

پیش‌تر مقتدی صدر خواستار مذاکره و ایجاد پیمانی میان شیعیان و سنی‌ها برای محکوم کردن تروریسم شد.

عراق طی روزهای گذشته شاهد نا آرامیهای گسترده‌ای بوده است که موجب شد نوری المالکی،نخست‌وزیر این کشور در 10 ژوئن 2014 حالت فوق‌العاده اعلام کند. این اقدام در پی سیطره کامل گروهک تروریستی داعش بر استان نینوا و پیشروی آنها تا استان صلاح‌الدین انجام شد.

انتهای پیام

کد N359725