نماینده مردم سیستان در مجلس

شهرسوخته بزرگترین کانون شهرنشینی تاریخ بشریت را مجسم می‌کند

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی گفت: شهر سوخته نماد اقتدار و افتخار ایران و ایرانیان با پنج هزار سال تمدن و فرهنگ، علم و صنعت و شهرنشینی همراه با صلح و دوستی پیشینه ملتی متمدن و پیشرفته را به رخ جهانیان می کشد.

سید باقر حسینی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان، افزود: شهرسوخته بزرگترین کانون شهرنشینی تاریخ بشریت را مجسم می کند.

وی بیان کرد: از سالها قبل مکاتبات زیادی در خصوص ثبت جهانی شهرسوخته داشته ایم که به حمدالله این مهم محقق شد.

حسینی خاطرنشان کرد: اکنون که شهر سوخته به ثبت جهانی رسید باید اقدامات زیادی خصوص جذب گردشگر و ایجاد امکانات رفاهی و گردشگری در این منطقه انجام داد.

وی با بیان اینکه شهر سوخته با تمدن هوشمند و خلاق خود به عنوان بزرگترین محل استقرار شهرنشینی بشر در 5 هزار سال پیش از میلاد مسیح است، افزود: شهر سوخته نخستین و بزرگترین استقرار شهرنشینی در شرق فلات ایران است که کمتر ابزار جنگی در آنجا کشف شده و ساکنان در صلح و آرامش زندگی می کردند، شهر سوخته همان شهری است که به گواه کشفیات باستان شناسی، نخستین جراحی های پزشکی جمجمه و قرنیه چشم جهان از سوی دانشمندان آن، انجام شده است.

نماینده مردم زابل در مجلس افزود: در حال حاضر 80 درصد مرمت شهر سوخته انجام شده است.

وی گفت: انجام اولین جراحی مغز در 4800سال پیش در این شهر، تولید کهن‌ترین اثر پویا نمایی و تصویر متحرک که در این اثر بُزی به یک بوته گیاه نگاه می کند و از آن بالا می رود، وجود خط کش چوبی باستانی با قدمت5 هزارساله و قدیمی ترین تخته نرد جهان و شبکه لوله کشی پیشرفته‎ برای انتقال آب در آن زمان و نیز وجود اشیا و سنگ‎هایی که مواد اولیه آن ها متعلق به منطقه شهرسوخته نیست، نشان می‎دهد که شهرسوخته دردوره زندگی فعال خود با تعدادی از شهرها و مراکز باستانی همزمان روابط اقتصادی محکمی داشته که این موارد را می توان جزو شگفتی‎های این شهر برشمرد که باعث جذب گردشگران زیادی برای بازدید از منطقه شده است.

انتهای پیام

کد N359600