سازمان ملل : قطع آب شرب شهروندان آمریکایی به دلیل بدهی، نقض حقوق بشر است

آمریکا

نیویورک، ایرنا - گروهی از کارشناسان سازمان ملل نسبت به قطع آب آشامیدنی شهروندان ایالت دیترویت آمریکا به دلیل ناتوانی از پرداخت قبوض به شدت انتقاد کردند و آن را نقض حقوق بشر دانستند.

به گزارش ایرنا این کارشناسان با صدور بیانیه ای تصریح کردند قطع آب شرب مردم به دلیل ناتوانی در پرداخت به موقع صورتحساب های خود نقض حقوق بشر و قوانین بین المللی است که باید هر چه سریعتر متوقف شود.

اداره آب و فاضلاب شهر دیترویت اقدام به قطع آب شرب مشترکان خود که قادر به پرداخت قبوض آب نبوده اند، کرده است.

هر هفته آب شرب سه هزار مشترک قطع می شود که در صورت ادامه این روند طی هفته آینده آب آشامیدنی 30 هزار مشترک این ایالت قطع خواهد شد.

بر اساس این گزارش به دلیل وضعیت نامناسب مالی بیشتر ساکنان این ایالت، نرخ بالای بیکاری و تورم، اکثر مشترکان طی دو ماه گذشته قادر به پرداخت قبوض خود نبوده اند.

آلبوکرک، یکی از این کارشناسان گفت : مسولان آب و فاضلاب این شهر تنها در صورتی می توانند اقدام به قطع آب مشترکان خود کنند که ثابت شود برخی از مشترکان به ر غم توان مالی حاضر به پرداخت صورتحساب های خود نیستند.

وی افزود : در طول ماموریت خود درآمریکا مسوولان این ایالت را تشویق کردم که به منظور جلوگیری از قطع آب مشترکان کم بضاعت، قیمت هر متر مکعب آب شرب را به قیمت های استاندارد جهانی نزدیک کند.

این کارشناس با اشاره به قطع آب شرب شمار زیادی از مردم رنگین پوست آمریکا گفت : در صورتی که این روند ادامه داشته باشد نوعی تبعیض نژادی محسوب شده و مغایر با تعهدات دولت آمریکا به سازمان ملل است.

این کارشناسان از مسوولان آمریکایی خواستند، فوری به این روند خاتمه داده و از هرگونه قطع آب شرب خودداری کنند.

اروپام 1908**1917
کد N359446