مقام ارشد روس: امیدواریم اوکراین به علایم مثبت روسیه پاسخ دهد

اوکراین

مسکو - ایرنا- گریگری کاراسین معاون وزیر امور خارجه روسیه ابراز امیدواری کرد که مقام های اوکراین علایم مثبت ارسالی از سوی مسکو را دریابند و به آن پاسخ مثبت دهند.

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت امور خارجه روسیه، کاراسین روز چهارشنبه در تفسیر اظهارات اخیر پتر پوروشنکو رییس جمهوری اوکراین مبنی بر احتمال پایان پیش از موعد آتش بس یکجانبه اعلام شده از سوی کی یف در مناطق شرقی این کشور گفت: ما امیدواریم جهانیان و بویژه اوکراین علامت های مثبتی را که رییس جمهوری روسیه می فرستد، بشنوند و تصمیمات مربوطه در چارچوب مذاکرات کی یف با مقام های جنوب و شرق اوکراین گرفته شود.

کاراسین همچنین ابراز امیدواری کرد ˈروند جستجوی راه حل ها برای عادی سازی اوضاع ، رسیدن به قانون اساسی جدید، تمرکز زدایی و احترام به زبان روسی در محیط احترام متقابلˈ ادامه یابد.

هفته گذشته پوروشنکو به نظامیان اوکراینی شرکت کننده در عملیات علیه شبه نظامیان جدایی طلب دستور داد به صورت یکجانبه تا روز 27 ژوئن آتش بس برقرار کنند.

رییس جمهوری اوکراین همچنین طرح صلح 15 ماده ای خود را عرضه کرد که از آن جمله تضمین امنیتی برای شرکت کنندگان در مذاکرات را در نظر می گیرد.

در همین حال پوروشنکو سه شنبه شب در دیدار با روسای ساختار های نظامی دستور داد نظامیان اوکراینی در صورت نقض مقررات آتش بس بدون تزلزل به نیروهای شبه نظامیان پاسخ دهند.

رییس جمهوری اوکراین لغو زودتر از موقع آتش بس را نیز منتفی ندانست.

از سوی دیگر ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهوری روسیه روز سه شنبه قبل از پرواز به وین برای بازدید رسمی از اتریش نامه ای برای ˈوالنتینا ماتوینکوˈ رییس شورای فدراسیون، مجلس علیای پارلمان روسیه ارسال و در آن پیشنهاد کرد مصوبه این مجلس در خصوص استفاده از نیروهای مسلح روسیه در خاک اوکراین لغو شود.

شورای فدراسیون روسیه امروز در نشست خود با درخواست رییس جمهوری روسیه موافقت کرد.

اروپام/518 ** 1917
کد N359249