پوتین آمریکا را به مانع تراشی در مسیر احداث خط لوله گاز جریان جنوبی متهم کرد

آمریکا,خط لوله گاز

مسکو- ایرنا- ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، آمریکا را به ایجاد مانع برای احداث خط لوله گاز جریان جنوبی که از روسیه به مقصد کشورهای اروپایی کشیده می شود، متهم کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از گزارش روز چهارشنبه دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، پوتین گفت: آمریکا سعی می کند مانع ایجاد خط لوله گاز جریان حنوبی شود تا گاز خود را به اروپا صادر کند.

وی افزود: این مساله بخاطر رقابت آمریکا با روسیه برای تحویل گاز به کشورهای اروپایی بروز کرده است.

رییس جمهوری روسیه ادامه داد: این مساله ای عادی است و آنها تمام تلاش های خود را برای ناکام گذاشتن قرارداد احداث خط لوله گاز جریان جنوبی به عمل می آورند.

به گفته پوتین، آمریکا در این رقابت از توانمندیهای سیاسی خود هم استفاده می کند.

رییس جمهوری روسیه مخالفت آمریکا با احداث و راه اندازی خط لوله گاز جریان جنوبی و نارضایتی واشنگتن از این مساله را قابل درک دانست و اظهار داشت: مقامهای آمریکایی در سال 1962 هم زمانی که طرح تحویل گاز شوروی به آلمان غربی در ازای دریافت خط لوله از این کشور به اجرا در آمد ناراضی بودند.

وی افزود: وضعیت تغییر نکرده است. فقط برخلاف آن زمان آمریکا می خواهد گاز به کشورهای اروپایی صادر کند.

پوتین با بیان این که بهای گاز آمریکا برای اروپا گرانتر از گاز روسیه خواهد بود، افزود: بهای گاز فشرده از گازی که از طریق خط لوله انتقال می یابد، گرانتر است.

خط لوله گاز ˈجریان جنوبیˈ قرار است بعد از ساخت گاز طبیعی روسیه را از طریق بستر دریای سیاه به کشورهای بلغارستان، صربستان، مجارستان، اسلوونی و ایتالیا برساند.

ساخت این خط لوله در ماه دسامبر سال 2012 آغاز شده و قرار است در اواخر سال 2015 به بهره برداری برسد.

توان بالقوه کلی انتقال گاز این خط لوله 60 میلیارد مترمکعب گاز در سال است.

اروپام/2242**518 **1010
کد N359076