در دیدار نمایندگان اقلیت های دینی مجلس با هیات مجلس فرانسه مطرح شد:

اقلیت های دینی در ایران در شرایط برابری زندگی می کنند

امور خارجه مجلس

تهران - ایرنا - نماینده ارامنه جنوب در مجلس به یک هیات مجلسی فرانسه گفت: اقلیت های دینی در جمهوری اسلامی ایران در شرایط کاملا برابر با سایرین زندگی می کنند و بر اساس قانون اساسی در احوال شخصیه و تعلیمات دینی طبق آیین خود عمل می کنند.

به گزارش ایرنا به نقل از اداره اخبار و رسانه های جمعی مجلس شورای اسلامی،«روبرت بگلریان» روز چهارشنبه در دیدار خانم اودیل سوگ معاون کمیسیون امور خارجه مجلس ملی فرانسه و هیات مجلس این کشور با اشاره به ظرفیت های فراوان دو کشور در زمینه های مختلف همکاری، مراودات و رفت و آمدهای میان نمایندگان مجالس را فرصتی مناسب جهت آشنایی با مواضع و دیدگاه های دو کشور به ویژه مسایل و موضوعات مورد علاقه دانست.

وی تاکید کرد:سابقه مثبت تاریخی میان دو کشور ایران و فرانسه بستر مناسبی برای درک و تفاهم متقابل و همکاری های بیشتر سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی میان دو کشور فراهم آورده است و رفت و آمد میان مجلس های نقش بسزائی در تسهیل روند مناسبات دو جانبه خواهد داشت.

بگلریان در ادامه با تشریح وضعیت اقلیت های دینی در جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد: اقلیت های دینی جمهوری اسلامی در شرایط کاملا برابر با سایرین زندگی می کنند و براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی در احوال شخصیه و تعلیمات دینی طبق آیین خود عمل می کنند.

وی خاطرنشان کرد: اقلیت های دینی در جمهوری اسلامی از بسیاری از امکانات رفاهی چون بیمارستان و مدرسه برخوردارند.

«بت کلیا» نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی و دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان نیز در این دیدار با تشریح وضعیت مطلوب اقلیت آشوری در جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد: اقلیت های دینی و از جمله آشوریان از شرایط اجتماعی خوب و مطلوبی برخوردارند و جمهوری اسلامی ایران از هرگونه تلاش و اقدامی درجهت پاسداری از حقوق اقلیت ها حمایت می کند.

«کارن خانلری» نماینده ارامنه شمال نیز در این دیدار با تشریح وضعیت اقلیت ارامنه شمال، وضعیت اقلیت های دینی در جمهوری اسلامی را بسیار مطلوب ارزیابی کرد.

خانلری در ادامه با اشاره به حوادث اخیر برخی کشورهای منطقه چون سوریه و عراق خاطرنشان کرد: پدیده تروریسم پدیده ای محلی یا منطقه ای نیست بلکه پدیده ای جهانی است که مقابله با آن نیازمند همکاری همه کشورهاست.

وی افزود: مقابله با تروریسم در عراق نیازمند فراهم سازی محیط سیاسی جهانی خاص و بدون مداخله خارجی و فشارهای سیاسی است و جامعه بین المللی می تواند در فراهم سازی این محیط نقش بسزایی داشته باشد.

خانم اودیل سوگ معاون کمیسیون امور خارجه مجلس ملی فرانسه نیز در این دیدار با اشاره به ضرورت مقابله با پدیده تروریسم نسبت به همکاری های بیشتر در کشور در مقابله با این پدیده شوم ابراز امیدواری کرد.

وی همچنین با اشاره به اینکه وجود چنین مراوداتی باعث شفاف شدن هرچه بیشتر و آگاهی بیشتر از واقعیات جوامع می شود از گسترش و توسعه روابط دوجانبه استقبال کرد.

سیام (1) ** د.الف**2025**1856
کد N358891