سفارش وزارت خارجه ترکیه: "داعش دشمن آنکارا نیست"

سیاسی

بر اساس گزارش امنیتی که اخیرا به بیرون درز کرده است، وزارت خارجه ترکیه از کارکنانش در کنسولگری موصل خواسته بود که محل کار خود را ترک نکنند، زیرا داعش دشمن آنکارا به شمار نمی‌رود.

بر اساس گزارش امنیتی که اخیرا به بیرون درز کرده است، وزارت خارجه ترکیه از کارکنانش در کنسولگری موصل خواسته بود که محل کار خود را ترک نکنند، زیرا داعش دشمن آنکارا به شمار نمی‌رود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) خبرگزاری «جیهان» ترکیه در خبری با عنوان «داعش دشمن ترکیه نیست» به نقل از یکی از مسئولان حزب مخالف دولت نوشت: بر اساس گزارش امنیتی منتشر شده، در پی حمله گروه تروریستی داعش به شهر موصل در استان الانبار عراق، کنسولگری ترکیه در این شهر آنکارا را از وضع خطرناک شمال موصل با خبر کرد، اما وزارت خارجه ترکیه از مسؤولان کنسولگری خواست مکان خود را ترک نکنند.

بر اساس این گزارش، وزارت خارجه ترکیه به مسئولان کنسولگری خود گفته بود که وضع موصل نگران کننده نیست و «دولت اسلامی در عراق و شام» (داعش) دشمن ترکیه به شمار نمی‌رود.

خبرگزاری «نبا»، نیز در این خصوص نوشت در پی حمله داعش به کنسولگری ترکیه در موصل و ربودن تیم دیپلماسی این کشور ، «سزجین تانری کولر» معاون رئیس حزب مخالف مردم جمهوری‌خواه در پارلمان، خواستار استیضاح احمد داوود اغلو، وزیر امور خارجه، ترکیه در پارلمان و اجرای تحقیق درخصوص باقی ماندن تیم دیپلماسی ترکیه در ساختمان کنسولگری در موصل شد که داعش آن را به «زندان موقت» تبدیل کرده است.

به گزارش العالم، بر اساس این گزارش، نماینده پارلمان ترکیه سؤالهایی را درباره این گزارش از داوود اوغلو مطرح کرده و پرسیده است، اگر گزارشی که در این خصوص به رسانه‌ها درز کرده است صحیح باشد، باید پرسید که چه کسی این دستورها را صادر کرده است و آیا ادعاها در خصوص حضور "خالص بایانجوک" ملقب به «ابو حنظله»- از عناصر داعش- در ترکیه صحت دارد؟ همچنین باید پرسید که این شخص اکنون در کجاست، و علت اینکه وی در 24 ژانویه سال 2013 از زندان آزاد شد چیست؟ و آیا خبرها در خصوص اینکه افراد پلیسی که ابو حنظله را بازداشت کرده بودند تحت بازجویی قرار گرفتند نیز درست است یا خیر؟

انتهای پیام

کد N358788