اردوغان از کشورهای اروپایی انتقاد کرد

ترکیه,اردوغان

آنکارا - ایرنا - ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه در نشست کاری با سفرای کشورهای عضو ˈاتحادیه اروپاˈ در آنکارا، اتهامات مربوط به حمایت ترکیه از از ˈالقاعدهˈ را مضحک خواند و به شدت از آن انتقاد کرد.

گزارش ایرنا، اردوغان در سخنرانی خود در این نشست مواضع دولت ترکیه درباره تحولات خارجی و سیاستهای داخلی را تشریح کرد و در پاسخ به اتهامات حمایت این کشور از القاعده گفت: در غرب تبلیغات مسمومی علیه دولت آنکارا جریان دارد و این دولت را طرفدار القاعده نشان می دهند. کسانی که از سیاست خارجی اطلاع داشته باشند ، تصدیق خواهند کرد که این به هیچ وجه نمی تواند صحت داشته باشد.

به گزارش شبکه خبری ˈان.تی.ویˈ، اردوغان تاکید کرد که ترکیه به هیچ وجه کوچکترین امتیازی به سازمانهای تروریستی نمی دهد و کسانی که ما را می شناسند، می دانند که ترکیه مبارزه گسترده ای را با القاعده آغاز کرده است . هم اکنون شماری از اعضای این شبکه در زندانهای ترکیه نگهداری می شوند.

اردوغان در مورد چشم پوشی و ادعاهای کمک ترکیه به انتقال نیروهای تکفیری از خاک این کشور به سوریه گفت: تحولات سوریه منطقه وسیعی از جمله ترکیه را تحت تاثیر قرار داده است.

او افزود: رشد افراط گرایی در سوریه در طول بحران مایه نگرانی جدی است که نیازمند همکاریهای بین المللی برای مقابله با این تهدیدها است.

وی با اذعان به اینکه گروههای مسلح تکفیری می خواهند بطور ترانزیت از ترکیه به سوریه بروند، گفت: آنکارا قبل از هر چیز ورود چنین افرادی به داخل خاک ترکیه را تهدیدی برای امنیت خود می داند. البته این افراد به هنگام بازگشت به موطن خود برای کشورهای مبدا نیز تهدید خواهند بود. ترکیه برای ممانعت از ورود غیرمجاز شهروندان کشورهای ثالث از طریق ترکیه به سوریه حساسیت لازم را دارد و تاکنون برای 5300 تبعه خارجی که قصد داشتند وارد سوریه شده و به گروههای مسلح به پیوندند، دستور منع ورود به خاک ترکیه صادر شده است.

نخست وزیر ترکیه با اشاره به اینکه نزدیک به یک میلیون پناهجوی سوری در ترکیه به سر می برند، مدعی شد که آنکارا تاکنون بیش از 2.5 میلیارد دلار برای این پناهجویان هزینه کرده است.

خاورم/2011**1651
کد N358714