ناتو از گرجستان برای پیوستن به این سازمان دعوت نمی کند

ناتو,عضویت

تهران– ایرنا– مقامات ارشد سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) اعلام کردند که این سازمان در نشست آتی خود در ماه سپتامبر در انگلیس، طرح دعوت رسمی از گرجستان را که از مراحل فرآیند الحاق به این نهاد ائتلافی است، تصویب نخواهد کرد.

خبرگزاری رویترز با اعلام این خبر افزود: گرجستان امید داشت از این کشور برای پیوستن به ˈطرح اقدام عضویتˈ که گامی رسمی در جهت پیوستن کشورها به ناتو است، دعوت به عمل آید.

اما ˈآندرس فوگ راسموسنˈ دبیر کل ناتو در حاشیه نشست وزرای خارجه این سازمان در یک کنفرانس خبری گفت که اعضای این پیمان صرفا در خصوص تنظیم یک بسته همکاری با گرجستان که به این کشور در نزدیک شدن به ناتو کمک خواهد کرد، به توافق اصولی رسیدند.

براساس این گزارش، مساله موافقت با پیوستن مجدد گرجستان به ناتو پس از جدا شدن آن از این ائتلاف نظامی در جریان اجلاس بخارست در سال 2008، به موضوعی بحث برانگیز بدل شده است.

چند ماه پس از جدایی گرجستان از ناتو، جنگ پنج روزه این کشور و روسیه درگرفت و پس از آن، مسکو دو منطقه منشق از گرجستان را به عنوان دو کشور مستقل به رسمیت شناخت.

بر این اساس، بسیاری از اعضای ناتو برخورد محتاطانه ای با مساله عضویت گرجستان دارند، زیرا موافقت با پیوستن این کشور می تواند ناتو را به دفاع از آن در صورت وقوع جنگی دیگر با روسیه، ناگزیر کند.

براساس این گزارش، با توجه به تنش موجود بین ناتو و روسیه پس از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه، معضل سیاسی مربوط به دعوت از گرجستان برای برداشتن گام رسمی منتهی به عضویت در این سازمان تشدید شده است.

رویترز افزود: امیدهای مونته نگرو نیز برای دعوت از این کشور جهت پیوستن به ناتو در نشست ماه سپتامبر که قرار است در ˈولزˈ انگلیس برگزار شود، نقش بر آب شده است.

راسموسن در مورد مونته نگرو گفت: مذاکرات فشرده و متمرکزی را به عمل خواهیم آورد

و حداکثر تا اواخر سال 2015 میلادی، در خصوص دعوت از مونته نگرو جهت پیوستن به ناتو تصمیم نهایی اتخاذ خواهیم کرد.

رسانام **1302**
کد N358707