اصلاح قانون مناقشه‌برانگیز اعتراضات عمومی در میانمار

رسانه‌های میانمار امروز (چهارشنبه) گزارش دادند، پارلمان این کشور یک قانون بحث‌برانگیز را که مردم را ملزم می‌کرد تا برای انجام تظاهرات عمومی ابتدا اجازه گرفته و متخلفان را به مجازات‌هایی از جمله زندان محکوم می‌کند، اصلاح کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، بر اساس تغییرات صورت گرفته در "قانون تجمع صلح آمیز" حداکثر مجازات برای عاملان ناآرامی‌ به نصف کاهش یافته و به یک سال زندان تغییر یافت در حالی که مجازات افرادی که برای تظاهرات اجازه نگرفته‌اند به نصف کاهش یافته و به شش ماه زندان تغییر یافت.

این قانون اصلاح شده همچنان مردم را ملزم می‌سازد تا برای اعتراضات عمومی اجازه بگیرند اما با تغییر صورت گرفته یک بند از قانون اولیه که می‌گفت: مقامات می‌توانند اجازه این اقدام را ندهند،‌حذف شده و در عوض آمده است معترضان مادامی که تظاهرات صلح آمیز برگزار کنند اجازه انجام این اقدام را خواهند داشت.

گروه‌های حقوق بشر از این قانون که دسامبر سال 2011 میلادی تصویب شده و بارها برای زندانی کردن قربانیان و فعالان از آن استفاده شده، به شدت انتقاد کرده‌اند.

یکی از وکلا و عضو تیم قانونی آنگ سان سوچی، رهبر حامی دموکراسی میانمار گفت: این قانون چه اصلاح شود چه نشود، قانون تجمع صلح‌آمیز به خودی خود قانون اساسی میانمار را که طبق ماده 354 اجازه آزادی تجمع را می‌دهد،‌نقض می‌کند.

وین چو، فعالی که براساس قانون تجمع صلح‌آمیز 30 بار متهم شده،‌ گفت: تا زمانی که ببیند مقامات چطور با معترضان رفتار می‌کنند،‌ نظری درباره این قانون اصلاح شده نخواهد داد.

انتهای پیام

کد N358563