راسموسن: ناتو درهمکاری خود با روسیه تجدید نظر می کند

بروکسل

تهران- ایرنا- ˈآندراس فوگ راسموسنˈ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفت : ناتو در همکاری های خود با روسیه تجدید نظر می کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از بروکسل، راسموسن در حاشیه نشست وزرای امور خارجه کشورهای ناتو در جمع خبرنگاران گفت: ناتو می تواند به اوکراین در ارتقای توانایی نظامی اش کمک کند، این کار با تشکیل صندوق کمک مالی هدفمند میسر است.

نشست دو روزه وزرای خارجه ناتو که شامگاه سه شنبه با شام کاری در بروکسل آغاز شد، آخرین نشست وزرای امورخارجه عضو ناتو پیش از نشست سران کشورهای ناتو در ˈویلزˈ ماه سپتامبر(شهریور) است.

دبیرکل ناتو همچنین افزود: اکنون لحظه ای بسیار حساس برای حفظ امنیت ماست، زمانیکه با تهدیدهای قدیمی و جدید از شرق اروپا تا شمال آفریقا و خاورمیانه روبرو هستیم. بنابر این باید آمادگی خود را افزایش دهیم، بر توانایی ها و ظرفیت های نظامی شرکای خود بیافزاییم.

وی یادآور شد: الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه باعث شده ناتو برنامه های خود را برای همکاری های کاربردی با مسکو به تعویق بیاندازد.

راسموسن گفت: من از این بابت متاسفم که بگویم نشانه ای مبنی برعمل به تعهدات بین المللی روسیه نمی بینیم. بنابر این امروز ما روابط خود را با روسیه بازنگری می کنیم و تصمیم خواهیم گرفت که اقدام بعدی چه باشد.

وی در همین حال خاطرنشان کرد: ما در مورد تدابیر حمایتی درازمدت از اوکراین از جمله تشکیل صندوقی جدید برای پشتیبانی از کی یف توافق خواهیم کرد.

راسموسن افزود: ناتو با 28 کشور عضو می تواند گسترش یابد و هیچ طرف سومی اجازه ممانعت از این گسترش را ندارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از بروکسل، نیز راسموسن در جمع خبرنگاران از تشکیل بسته همکاری اساسی ناتو با گرجستان خبر داد که این کشور را به ناتو نزدیک تر می کند.

همچنین ناتو تا آخر سال 2015 تصمیم می گیرد که برای مونته نگرو به منظور پیوستن به این سازمان دعوت نامه ای ارسال خواهد کرد یا خیر؟

وی گفت : ما تصمیم گرفته ایم که بسته کمکی به گرجستان را افزایش دهیم زیرا این بسته به نزدیکی گرجستان به ناتو کمک می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ناتو، نشست دو روزه وزرای امور خارجه 28 کشور عضو این سازمان که شامگاه سه شنبه با شام کاری در بروکسل آغاز شد، امروز با نشستی در مورد ˈسیاست درهای بازˈ این سازمان و پیشرفت برای طی روند عضویت چهار کشور جدید در این سازمان ادامه یافت.

قرار است نشست وزرای امور خارجه عضو ناتو با نشست های جدی تر بعد از ظهر امروز در قالب شورای آتلانتیک شمالی ادامه یابد.

در این نشست وزرا تدابیری را بررسی می کنند که ناتو در بحبوحه بحران روسیه و اوکراین انجام داده است، همچنین اقداماتی که برای توسعه طرح اقدام آمادگی به منظور تقویت نیروی دفاعی کشورهای عضو صورت گرفته است.

افزون بر این با توجه به بحران فعلی عراق، ˈجان کریˈ وزیر امور خارجه آمریکا که روز سه شنبه در کردستان عراق با مقامات اربیل دیدار کرده بود؛ شامگاه سه شنبه در بروکسل با ˈکاترین اشتونˈ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دیگر شرکای اروپایی دیدار و شرایط وخیم امنیتی عراق را بررسی کرد.

راه های تقویت ارتباط آمریکا و متحدان اروپایی نیز از دیگر محورهای نشست امروز 28 وزیر خارجه عضو ناتوست و وزرای امور خارجه بررسی می کنند چطور می توان ارتباط متحدان ناتو را با شرکای بین المللی اش تقویت کرد. آنها دو طرح ابتکاری در زمینه همکاری را بررسی می کنند؛ اولی ارتقای توانایی ناتو برای ارائه ظرفیت سازی دفاعی به متحدانش و دیگر کشورهایی است که ممکن است خواستار چنین همکاری باشند و طرح دیگر، ارائه همکاری های کاربردی بیشتر و گفتمان سیاسی به شرکای فعال تر ناتو است.

قرار است وزرای امور خارجه با ˈپائولو کلیمکینˈ وزیر امور خارجه اوکراین برای بررسی بحران نشست مشترکی داشته باشند؛ موضوع نشست شیوه همکاری بیشتر با اوکران از جمله احتمال تشکیل صندوقی برای حمایت از ظرفیت سازی دفاعی در این کشور است.

همچنین بر اساس این گزارش نشست پایانی با محوریت موضوع افغانستان و نیروهای کمک به حفظ امنیت این کشور همچنینˈارشاد احمدیˈمعاون وزیردفاع افغانستان شامگاه چهارشنبه برگزار می شود.

ˈجان کوبیسˈ نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد درامور افغانستان و کاترین اشتون نیز در این نشست دعوت شده اند.

ˈینس استولتنبرگˈ دبیر کل جدید ناتو نیز در این نشست حاضر است. استولتنبرگ که از ماه مارس 2014 (اسفند 1392/ فروردین 1393) به مقام دبیر کلی ناتو برگزیده شده است، از اول اکتبر سال 2014(مهر/آبان 1393) رسما کار خود را به عنوان جانشین ˈآندراس فوگ راسموسنˈ دبیرکل فعلی این سازمان آغاز می کند.

اروپام**9157 ** 1064
کد N358455