کشورهای عربی حوزه خلیج فارس حامیان مالی اصلی داعش

عراق

یک روزنامه آلمانی در گزارشی نوشت: مهمترین منبع مالی گروه داعش افرادی هستند که در عربستان و کشورهای عربی حوزه خلیج (فارس) از این گروه حمایت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه آلمانی "دویچه تسایتونگ" در خصوص منابع مالی داعش نوشت: بعد از اینکه گروه تروریستی داعش در حمله غافلگیرانه چند هفته پیش خود به شهر موصل این منطقه را به اشغال خود درآورد این گونه تصور شد که آنها به حدود مبلغ 400 میلیون دلار از یکی از شعبه‌های بانک مرکزی عراق، دست یافته‌اند در حالی که منابع دیگری گزارش دادند که شاید این گروه به 100 میلیون دلار دست یافته باشد.

اما بنا به نظر بعضی کارشناسان قبل از آن هم داعش یکی از ثروتمندترین گروه‌های تروریستی در جهان محسوب می‌شد. تا جایی که داعش ابتدا در شمال سوریه پیشروی خود را آغاز کرد و در سال گذشته به چاه نفت نزدیک الرقة تسلط یافت. این گروه استخراج نفت از این چاه را مورد بررسی قرار داد و بخش زیادی از استخراج‌ها را به رژیم سوریه همان دشمن اول خود می‌فروخت.

این روزنامه آلمانی در ادامه گزارش داد: از همان ابتدا مهمترین منبع مالی داعش افرادی بودند که در عربستان و کشورهای حوزه خلیج (فارس) آن را حمایت کرده و منابع دیگر آن از طریق گروگان‌ گرفتن‌ها، سرقت و قاچاق مواد مخدر تامین می‌شود که این اقدامات ماهیت جنایتکارانه‌ای دارند. داعش حتی قبل از تسلط یافتن بر موصل میلیون‌ها دلار از همین راه به دست آورده بود.

انتهای پیام

کد N358409