روزنامه الاخبار:

آیا جبهه تروریستی النصره در آستانه فروپاشی قرار دارد؟

آفریقا و خاورمیانه

یک روزنامه لبنانی در گزارشی با اشاره عقب نشینی اخیر اعضای جبهه تروریستی النصره از منطقه البوکمال در جنوب شرقی استان دیرالزور، از احتمال فروپاشی و چند تکه شدن این گروه تروریستی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار، طی روزهای اخیر روایتهای مختلفی از عقب نشینی اعضای جبهه تروریستی النصره از منطقه البوکمال در جنوب شرقی استان دیرالزور منتشر شده است.

برخی منابع از عقب نشینی اعضای این گروه تروریستی از این نقطه مرزی بین سوریه و عراق خبر دادند در حالی که چندی بعد شورای موسوم به المجاهدین (وابسته به النصره) این خبر را تکذیب کرد و از انتقال اعضای این گروه به نبرد "الموحسن" خبر داد.

در همین حال یک منبع نزدیک به داعش با صدور بیانیه ای اعلام کرد: برادران مهاجر ما که به جبهه ابومحمد الجولانی (سرکرده النصره) پیوسته بودند) متوجه شدند که زیر پرچم اشتباهی می جنگیدند و به همین دلیل از منطقه البوکمال عقب نشینی کردند. 

البته باید متذکر شد که منظور این منبع نزدیک به داعش از واژه "برادران مهاجر" همان تروریستهایی هستند که از کشورهای خارجی برای جنگ علیه ارتش سوریه وارد این کشور شده اند.

در همین حال یک منبع نزدیک به النصره نیز با تایید بیانیه فوق اعلام کرد: جبهه النصره همچون گذشته نیست و اکثر برادران مهاجر ما این موضوع را درک کرده اند.

وی افزود: آنچه در البوکمال رخ داد (عقب نشینی گسترده نیروهای جبهه تروریستی النصره) یک شکاف واقعی در جبهه النصره محسوب می شود.

البته سرکردگان النصره تلاش کردند به سرعت این خبر را تکذیب کرده و عقب نشینی نیروهای خود را از منطقه مرزی و راهبردی البوکمال تاکتیکی توصیف کنند.

این در حالی است که گروه تروریستی داعش که طی ماههای اخیر نبردهای سنگینی با جبهه النصره در مناطق شمالی سوریه و به ویژه استان دیرالزور (هم مرز با عراق) داشته، اخیرا توانست پس از درگیریهای سنگین بر میدان نفتی التیم" در جنوب غربی دیرالزور سیطره پیدا کند.

برخی منابع در این باره اعلام کردند که سیطره نیروهای داعش بر این میدان نفتی در پی توافق آنها با جبهه النصره و آزادی شماری از زنداینان وابسته به آنها محقق شده است.