طرح صلح ترکیه با کردها به‌زودی "اصلاح" می‌شود

معاون نخست‌وزیر ترکیه از ارائه لایحه اصلاحی طرح صلح با شبه‌نظامیان کرد در این کشور در چند روز آینده به پارلمان خبر داد.

معاون نخست‌وزیر ترکیه از ارائه لایحه اصلاحی طرح صلح با شبه‌نظامیان کرد در این کشور در چند روز آینده به پارلمان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این چنین اقدامی باعث حمایت کردها از رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه پیش از تلاش وی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در اوت سال جاری میلادی خواهد شد. کردها حدود یک پنجم جمعیت ترکیه را تشکیل می‌دهند.

اردوغان در سال 2012 برای پایان دادن به 30 سال اقدامات شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) که 40 هزار کشته برجای گذاشته با عبدالله اوجالان، رهبر این حزب وارد مذاکره شد. اما افزایش اقدامات این شبه‌نظامیان و تظاهرات خیابانی در چند ماه گذشته در سراسر ترکیه نگرانی را درباره دورنمای توافق نهایی در مذاکرات صلح به وجود آورده است.

با این حال بشیر آتالای، معاون نخست‌وزیر ترکیه در بخارست روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: آنکارا اقداماتی را برای ارائه لایحه اصلاحی درباره روند صلح به پارلمان در چند روز آینده ارائه خواهد داد.

روزنامه حریت نیز نوشت: این لایحه هفت‌بندی یک تضمین قانونی را برای مقام‌های دولتی دخیل در روند صلح ایجاد خواهد کرد و از آن‌ها در مقابل حکم‌های احتمالی تحت تعقیب در آینده پشتیبانی کرده و روند بازگشت شبه‌نظامیان به جامعه ترکیه را تسهیل می‌کند.

انتهای پیام

کد N358222