افخم در نشست خبری:

تکذیب ارسال 130 هواپیما به عراق/ سردار سلیمانی در عراق نیست

سیاست خارجی

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تحولات عراق گفت: تروریسم ابزار و آلت دست برخی کشورها و محافل است که از این ابزار برای اهداف شوم خود در منطقه استفاده می کند.

 به گزارش خبرنگار مهر، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در این باره که گفته شده 130 هواپیمای عراقی که در ایران بوده اند بازپس فرستاده شده اند گفت: این خبر از سوی مقامات عراقی نیز تکذیب شد و ما هم چیز بیشتری نداریم و تکذیب می شود.

وی در پاسخ به سوال دیگر مهر درباره انفجارهای اخیر در لبنان و این که به نظر می رسد بعد از عراق و سوریه تروریست ها قصد ایجاد بحران در لبنان را دارند و تحلیل از شرایط منطقه گفت: یکی از نگرانی هایی که همواره اعلام کرده ایم گسترش فعالیت های تروریستی در منطقه است. ما همواره اعلام کرده ایم که تروریسم محدود به یک منطقه نخواهد بود. لبنان، سوریه، عراق و خیلی از کشورهای دیگر تروریست ها را تجربه کرده اند و توسعه تروریست و اهداف تروریستی در کشور های مختلف موجب نگرانی شدید است.

افخم خاطرنشان کرد: این که تروریسم ابزار و آلات دست کشورها و محافل است که از این ابزار برای رسیدن به اهداف شوم خود در منطقه استفاده کنند همواره موجب ایجاد نگرانی و اختلال در روند انتخابات و غلبه بر صندوق های رای و تحمیل اسلحه و ترور به جای مردم سالاری از مشکلاتی است که تروریسم به وجود می آورد.

وی گفت: تروریسم امروز برای غلبه به رای و آرای مردم در کشورهای مختلف به کار گرفته می شود، ما این پدیده شوم را محکوم کردیم و فکر می کنیم تنها راه مقابله در ریشه کن کردن تروریسم علاوه بر هوشیاری ملتهای منطقه تقویت وحدت ملی کشورها و توجه جدی جامعه جهانی به این معضل بشری است و این که استفاده ابزاری از تروریسم بر اساس معیار دو گانه باید خاتمه داده شود تا طی یک راه جهان شمول موضوع تروریسم خاتمه پیدا کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن تاکید بر این امر که هیچ نیروی ایرانی به ویژه سردار سلیمانی در عراق حضور ندارد، در پاسخ به سوالی درباره همکاری ایران و آمریکا در عراق و این که آیا با توجه به حضور نیروهای آمریکایی در عراق اگر از ایران درخواست کمک شود ایران حاضر به همکاری با آمریکا در عراق خواهد بود اظهار داشت: تا به این لحظه درخواست کمکی صورت نگرفته است، اگر صورت بگیرد ایران در چارچوب روابط با عراق و بر اساس پروتکل های بین المللی درخواست را پیگیری می کند و در مورد شکل کار تصمیم می گیرد.

این خبر تکمیل می شود...