حاج‌علی اکبری:

ماه مبارک رمضان، زمان تامین‌کردن توشه آخرت است

مركز رسيدگي به امور مساجد

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: عالمی دیگر برای رشد و توسعه یافتن وجود ندارد. اگر این فرصت‌ها از دست برود دیگر فرصتی وجود نخواهد داشت.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: عالمی دیگر برای رشد و توسعه یافتن وجود ندارد. اگر این فرصت‌ها از دست برود دیگر فرصتی وجود نخواهد داشت.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حاج‌علی اکبری در یکی دیگر از سلسله جلسات شرح صحیفه سجادیه، با اشاره به دعای ۴۴ صحیفه سجادیه بیان کرد: این دعا در حقیقت نقشه راهی است برای مومنین تا بتوانند از ظرفیت‌های بی‌پایان ماه مبارک رمضان به شایستگی استفاده کنند. دو مسئله اساسی در این دعای نورانی مطرح شده است. مطلب اول شناخت ماه مبارک رمضان و مطلب دوم برنامه عمل در این ماه است.

وی ادامه داد: اولیاء خدا یکسال در انتظار این ماه هستند زیرا که می‌دانند این ماه چیست. ماه مبارک رمضان تامین کننده توشه مخصوص آخرت است و مراقب باشید ماه رمضان شما مثل سایر ماه‌های دیگر نباشد. باید انتظار پویا و فعال در این ماه داشته باشیم به طوری که جسم، روح و روان در انتظار این ماه باشد.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد تصریح کرد: اگر کمی دنیا شناسی ما قوی باشد متوجه خواهیم شد که خداوند متعال در همین دنیا تمام فرصت‌های لازم را برای شکفتن، طلوع کردن و پرواز کردن انسان فراهم کرده است. شما دیگر منتظر چه عالمی هستید؟ عالمی دیگر برای رشد و توسعه یافتن وجود ندارد. اگر این فرصت‌ها از دست برود دیگر فرصتی وجود نخواهد داشت. آخرت با تمام ابعاد و ظرفیت و عظمت‌های خودش در همین دنیا است و ما قدر نمی‌دانیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر بدانیم که دنیا چقدر ارزشمند است در آن ثانیه شماری می‌کنیم. دنیا را نمی‌شناسیم زیرا که آخرت را نمی‌شناسیم. خداوند در همین دنیای فانی و دون فرصتی را برای ما ایجاد کرده که اگر قدر بدانیم، می‌توانیم ره صد ساله را یک شبه برویم و آن شب لیلة القدر است.

وی در ادامه تفسیر دعای ۴۴ صحیفه سجادیه اضافه کرد: " حَتّی لَا نُصْغِیَ بِأَسْمَاعِنَا إِلَی لَغْوٍ" من می‌خواهم در این ماه دیگر لغو و زیاده‌های بیهوده نشنوم. در این اینجا حضرت شما را یک مرحله بالاتر برده است. " لَا نُسْرِعَ بِأَبْصَارِنَا إِلَی لَهْوٍ " من با چشمم به سوی لهو و بیهوده‌ها و زیاده‌ها و ابتذال‌های دیداری پیشی نگیرم. حضرت در ادامه به دست‌ها و پاها و همچنین در مورد مراقبت از خوراکی‌ها اشاره می‌کنند. زبان ما گشوده نشود جز آنکه تو واجب کردی.

وی اظهار کرد: همه اهتمام ما در ماه مبارک رمضان این باشد که از خدا پاداش بگیریم و از آنچه که باعث خشم تو می‌شود دوری کنیم. تا به اینجا توصیف روزه جوارحی و از اینجا به بعد حضرت وارد یک مرحله بالاتری می‌شوند و آن روزه جوانحی است. " ثُمّ خَلّصْ ذَلِکَ کُلّهُ مِنْ رِئَاءِ الْمُرَاءِینَ، وَ سُمْعَةِ الْمُسْمِعِینَ، لَا نُشْرِکُ فِیهِ أَحَداً دُونَکَ، وَ لَا نَبْتَغِی فِیهِ مُرَاداً سِوَاکَ ". حضرت می‌فرمایند نه فقط چشم و گوش و دیگر اعضاء و جوارح حفاظت شده باشد، بلکه دل ما هم جز تو چیزی نخواهد. در کارها و اقدامات خود و گناهانی که ترک می‌کنیم فقط به دنبال رضای تو باشیم. این روزه، روزه جوانحی است. انسان باید به این سمت برود و تنها این را بخواهد. گویا انسان از خداوند می‌خواهد که هر آنچه که به او داده را عوض کند. ماه مبارک رمضان ماه متحول شدن است.

حاج‌علی اکبری بیان کرد: برنامه اول برنامه روزه است، روزه جوارحی و روزه جوانحی. اما برنامه دوم عبارت است از نماز. ابتدا صیام و سپس قیام. امام در ذیل کرامت محمد و آل محمد با ذکر صلوات ادامه می‌دهند " وَ قِفْنَا فِیهِ عَلَی مَوَاقِیتِ الصّلَوَاتِ الْخَمْسِ " در اینجا امام اشاره دارند به نمازهای پنج گانه‌ای که در طول روز خوانده می‌شود. ماه مبارک رمضان ماه دستیابی به نماز حقیقی است. امام نمازی را که باید در این ماه به آن برسید در اینجا توضیح می‌دهند. نمازی که هم ظاهرش تمام است و هم باطنش. در کمال طهارت و پاکیزگی، نمازی که در کمال دقت و در وقت خودش خوانده شود.

وی ادامه داد: اما برنامه سوم در ماه مبارک رمضان، بازسازی کردن تمام خطوط تماس و ارتباطی واجب و مستحب را از مهر و محبت آکنده کنیم. واجبات مانند دیدار از پدر، مادر، خواهر، برادر و عمو و خاله و غیره است حال چه زنده باشند و یا فوت کرده باشند. اما برای کسانی که متاهل هستند وظیفه موکدی هم هست و آن همراهی کردن همسر در این راه. ماه مبارک رمضان وقت صله واجب است. ماه مبارک رمضان ماه بازسازی و تقویت همه خطوط اجتماعی از محبت و احترام است. به یاد داشته باشید تا ماه مبارک آغاز نشده مال و اموال خود را پاکیزه کنید. اگر بدهی و یا خمسی و یا زکاتی پرداخت نشده دارید، پرداخت کنید.

انتهای پیام

کد N357864