رییس دوما: آمریکا عامل شکست مذاکرات گازی اوکراین با روسیه است

اوکراین

مسکو-ایرنا- سرگئی نارشکین رییس مجلس دومای روسیه اعلام کرد: بازی های پنهانی آمریکا موجب عدم توافق اوکراین با روسیه در مذاکرات گازی شده است.

به گزارش ایرنا، نارشکین روز چهارشنبه در گفت وگو با روزنامه روسیˈراسیسکایا گازتاˈ اظهار داشت: مسایل موجود در مذاکرات روسیه و اوکراین در مورد شرایط صادرات گاز به این کشور تا اندازه زیادی به دلیل سیاست های آمریکا است.

وی افزود : به نظر می رسد برخی افراد در دولت آمریکا از آرزوهای استعمارگرانه صرف نظر نمی کنند.

رییس مجلس دومای روسیه گفت: سرسختی اوکراین در مذاکرات گازی با روسیه در واقع بازی پشت پرده ایالات متحده برای دستیابی به شبکه خطوط لوله ترانزیت گاز در اوکراین (به اروپا) است.

وی آمریکا را به تلاش و برنامه ریزی برای دستیابی به شریان های اقتصادی اوکراین متهم کرد.

نارشکین همچنین در مورد تاثیر بحران اوکراین بر همکاری های کشورهای عضو جامعه همسود، خاطرنشان کرد: این بحران موجب تقویت و تحکیم روابط و همکاری های کشورهای همسود می شود.

وی اضافه کرد: اطمینان دارم بحران اوکراین استدلال ها برای افزایش توانمندی سازمان های پیمان امنیت دسته جمعی و سازمان همکاری های شانگهای را تقویت می کند.

روسیه و اوکراین در ماههای اخیر چند دور مذاکره برای حل مساله بهای گاز صادراتی به اوکراین انجام دادند که بی نتیجه بود.

اوکراین در حال حاضر چهار میلیارد دلار بدهی گازی دارد و تسویه آن را به تعیین بهای گاز بین 268 دلار قیمت قبلی و 380 دلار برای هر یکهزار مترمکعب گاز مشروط کرده است.

اما شرکت گازپروم روسیه نماینده این کشور در مذاکرات گازی با اوکراین با اعمال بهای 480 دلار برای هر هزار مترمکعب گاز اصرار می کند.

روسیه از روز 16 ماه جاری ژوئن سیستم صادرات گاز به اوکراین را به حالت پیش پرداخت تبدیل کرده و از این تاریخ صادرات گاز روسیه به این کشور متوقف شده است.

اروپام/2242 **518 ** 1064
کد N357734