فرستاده سازمان ملل: شرایط سیاسی آفریقای مرکزی بدتر شده است

فرستاده ویژه سازمان ملل به جمهوری‌ آفریقای مرکزی نسبت به بدتر شدن اوضاع و شرایط سیاسی در این کشور در ماه گذشته میلادی هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، باباکار گاید، رئیس دفتر صلح یکپارچه سازمان ملل در جمهوری آفریقای مرکزی به شورای امنیت این سازمان گفت: اوضاع و شرایط سیاسی در یک ماه گذشته سال جاری میلادی در این کشور آفریقایی به شدت وخیم شده است. تداوم ناامنی ناشی از اقدامات گروه‌های مختلف مسلح به شدت باعث نارضایتی مردم شده است.

وی افزود: این روند باعث افزایش انتقادها ناشی از ناتوانی دولت انتقالی در تامین امنیت در جمهوری آفریقای مرکزی شده که خود برای تضعیف اختیارات دولت خطرآفرین است. عدم اعتماد گسترده در میان احزاب سیاسی برای برگزاری انتخابات معتبر سال‌ آتی میلادی اصلا مناسب نیست.

این مقام مسئول سازمان ملل ادامه داد: خلع سلاح و یک مذاکره جامع سیاسی گام‌هایی حساس در تداوم امنیت در این کشور آفریقایی است. علاوه بر این باید تعداد هیات‌های صلح بانان در این کشور را که هم اکنون 6000 تن هستند افزایش داد. این تعداد صلح‌بان در کنار 2000 سرباز فرانسوی مشغول تامین امنیت در جمهوری آفریقای مرکزی هستند.

هیات صلح بانان اتحادیه آفریقا در جمهوری آفریقای مرکزی قرار است از سپتامبر جای خود را به صلح بانان 12 هزار نفری سازمان ملل بدهد.

جمهوری آفریقای مرکزی در پی کودتای مارس 2013 توسط میشل وجوتودیا، رهبر مخالفان دولت این کشور به ناآرامی دچار شده است.

انتهای پیام

کد N357507