رییس دیوان عدالت اداری:

97 درصد آرای صادره در دیوان اجرایی می‌شود

ديوان عدالت اداري

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: بیش از 97 درصد از آرایی که در دیوان عدالت اداری صادر می‌شود به مرحله اجرا در می‌آید.

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: بیش از 97 درصد از آرایی که در دیوان عدالت اداری صادر می‌شود به مرحله اجرا در می‌آید.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری با حضور در برنامه‌ای تلویزیونی در پاسخ به این پرسش که آیا شکایت‌هایی که به دیوان عدالت اداری ارجاع می‌شود شامل شرکت‌های خصوصی نیز هست، گفت: قانون حدود و صلاحیت دیوان عدالت اداری را مشخص کرده است. شکایت‌هایی که مربوط به زیر مجموعه دولت، شوراهای اسلامی و غیره است در حوزه صلاحیت دیوان است، البته یکسری از دستگاه‌ها که عمومی و غیر دولتی هستند نیز اگر شکایت آنها مربوط به تصمیمات آنها شود قابل طرح در دیوان عدالت است اما اگر ماموران آنها اقداماتی انجام داده باشند که مورد ضرر نسبت به مردم باشد، رسیدگی به آن در حوزه‌ صلاحیت دیوان نیست.

وی ادامه داد: دیوان عدالت اداری نمی‌تواند در تصمیمات شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای عالی انقلاب فرهنگی و تصمیمات قضایی رئیس قوه قضاییه دخالت کند.

رئیس دیوان عدالت اداری در پاسخ به این پرسش که بیشترین میزان شکایت مردم از چه دستگاهی است؟ گفت: در مجموع دستگاه‌هایی که بیشتر مورد مراجعه مردم هستند شکایت از آن‌ها بیشتر اتفاق می‌افتد.

وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر این که ضمانت اجرای آراء صادره در دیوان عدالت اداری چیست، تصریح کرد: بیش از 97 درصد آرایی که در دیوان عدالت صادر می‌شود به مرحله‌ اجرا در می‌آید و تنها 3 درصد از اجرا امتناع می‌شود که در این صورت اگر دستگاه محکوم مشکلی در اجرای حکم داشته باشد باید به دیوان عدالت اداری اعلام کند و اگر مشکل اجرایی نداشته باشد و از اجرای رای خودداری کند از طریق معاونت اجرای احکام در دیوان عدالت اداری اقداماتی انجام می‌گیرد.

منتظری با بیان این که ما باید به سراغ پیشگیری از شکایت برویم، تصریح کرد: دستگاه‌ها در دولت اخیر بهتر از گذشته عمل می‌کنند و واقعا مشاهده می کنیم که رویکرد دستگاه‌ها تعاملی‌تر با دیوان عدالت اداری است، اگر نسبت به گذشته دستگاه‌ها تعامل بهتری با ما داشته باشند می‌توانیم قبل از این که موضوع منتهی به شکایت شود در مجموعه‌ دستگاه آن را حل و فصل کنیم.

وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر این که چه تعداد از شکایت‌های وارد شده به دیوان عدالت اداری منتهی به نتیجه می‌شود، اظهار کرد: تا سال گذشته 50 درصد آمار داشتیم که منتهی به نتیجه می‌شد اما برای اولین بار در سال گذشته آمار پذیرفته شدن شکایت به بالای 50 درصد رسید و این به این معناست که 50 درصد از شکایات رد و 50 درصد از شکایات پذیرفته می‌شود.

ادامه دارد ...

کد N357488