۰

جنتی: قرآن هرگز و برای هیچ نسلی کهنه نمی‌شود

  • ۴بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: قرآن پدیده‌ای جاودانه‌ است که هرگز کهنه نمی‌شود، آنچه کهنه می‌شود برداشت‌های ما انسان‌ها از قرآن و آن هم به دلیل علم کمی است که از مفاهیم قرآنی داریم. قرآن این کتاب آسمانی شناسنامه تمام مسلمانان و ملاک یگانگی آنها در سراسر جهان است. در محیطی که نور قرآن بتابد در آن محیط نور خداوند تابیده است.

به گزارش خبرنگار «دین و اندیشه» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی جنتی عصر امروز (سه‌شنبه) سوم تیرماه در آئین افتتاحیه بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم که ساعاتی پیش در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، اظهار کرد: خداوند متعال را سپاسگذاریم که به ما این توفیق را داد تا در آستانه ماه ضیافت الهی در جوار خوان پر برکت او از رزق معنوی بهره بجوییم و در محیطی سرشار از عبودیت در هوای آیه‌های روشن قرآن نفس بکشیم.

وی تصریح کرد: قرآن چراغ هدایت و طریق معرفت است و آنان که بر آستان شریفش متوسل شوند از جرعه‌های گوارای آن سیراب می‌شوند و به درگاه حق و حقیقت می‌پیوندند. و هزاران زن و مرد، کودک و نوجوان در آستان این هوای پاک نفس می‌کشند و از رزق پرخیر و برکت آن برخوردار هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: ایران سرزمینی است که از قرآن برکت گرفته و با نام قرآن مانوس شده است. قرآن نسخه عدالت است و انسان با پیروی از آن به اندیشه و دینداری درست می‌رسد. به گفته پیامبر اسلام قرآن کتابی است که زیبایی معنوی را به همراه دارد و جان‌های تشنه را سیراب می‌کند.

جنتی ادامه داد: در روزگاری زندگی می‌کنیم که معنویت برای انسان اهمیت دارد و ترس از اینکه دچار اسلام‌هراسی نشویم ما را فراگرفته است، برای رهایی از این فکر، بهترین راه متوسل شدن به قرآن است.

وی افزود: قرآن کتابی است که در هنگام خشونت و جنگ‌افزاری باران رحمت را جاری می‌کند و در هنگام نزاع و اختلاف ندای وحدت را سر می‌دهد، در کشاکش فتنه‌ها چراغ بصیرت را روشن می‌کند و در روزگار ما که هنگامه دوگانه‌خویی است یک باور اصیل را به ما یاد می‌دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نمایشگاه قرآن را افتخار بزرگی دانست که نصیب ایران اسلامی که داعیه‌دار فرهنگ قرآنی است شده و خاطرنشان کرد: برپایی نمایشگاه قرآن به ترویج و توسعه فرهنگ قرآنی و سبک زندگی قرآنی کمک زیادی می‌کند.

جنتی افزود: اگرچه پرداختن به ظاهر قرآن و تلاوت آن امری مقدس و مهم است اما قرآن به خاطر محتویاتش و تاثیری که در سرشت و سرنوشت آدمی دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، بنابراین نباید فراموش کنیم که قرآن سرشار از خوبی و پر از راز و رمزی است که با ترجمه آن می‌توانیم راز و رمز خوشبختی و انسانیت را فرا بگیریم.

وی تاکید کرد: قرآن همیشه کتاب جوانی است و همانگونه که 1400 سال پیش پاسخگوی انسان‌های آن زمان بود اکنون هم پاسخگوی انسان‌های قرن حاضر است و ما با رجوع به آن می‌توانیم همیشه گهرهای تازه هستی را دریابیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: قرآن متعلق به تمامی انسان‌هاست اگر برای ایجاد تحول طبیعی باید میلیون‌ها سال صبر کنیم در عرصه حیات انسانی لحظه به لحظه تحول رخ می‌دهد و قرآن معجزه‌ای است که در هیچ زمانی کهنه نمی‌شود و برای تمام نسل‌ها تازگی دارد. قرآن در تمامی زمان‌ها راه سعادت را نشان می‌دهد. با مراجعه به قرآن می‌توانیم رازهای نهفته را کشف کنیم.

وی گفت: اگر می‌خواهیم در جهان امروز دچار افراط و تفریط نشویم باید راه قرآن و اهل بیت را در پیش بگیریم. این نمایشگاه در نوع خود در بین کشورهای جهان اسلامی و حتی سایر کشورها بی‌نظیر و این افتخاری است که قرآن در طبق عترت و کرامت به ما عرضه داشته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در نمایشگاه امسال تجلیل از خادمان قرآنی را داریم، افزود: غرفه‌های این نمایشگاه نسبت به سال گذشته به لحاظ کمی و کیفی رشد چشم‌گیری داشته است و فضای نمایشگاه به گونه‌ای است که آرامش بیشتری را برای بازدیدکنندگان به وجود می‌آورد.

وی گفت: در پایان لازم می‌دانم از تمام عزیزانی که در برگزاری این جشن بزرگ ضیافت الهی ما را همراهی کرده‌اند تشکر و قدردانی کنم.

به گزارش خبرنگار ایسنا در پایان این مراسم از نرم افزار «رمضان کریم» با صدای مبتهل برجسته کشور حاج سید کریم منصوری توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان این مراسم با حضور شخصیت‌هایی همچون یاراحمدی، حشمتی،‌ قره شیخلو، محمدی، سالک،‌ امرودی، چمران و ارباب سلیمانی بر سر مزار 9 شهید گمنام در باغ موزه دفاع مقدس با قرائت فاتحه‌ای حضور یافتند.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.