رییس جمهور اوکراین، شبه نظامیان جدایی طلب را به نقض آتش بس متهم کرد

نقض

تهران-ایرنا- رییس جمهوری اوکراین روز سه شنبه اعلام کرد :شبه نظامیان جدایی طلب حامی روسیه در شرق اوکراین آتش بس را با حملاتی که منجر به کشته شدن یک سرباز دولتی شد، نقض کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این اتهام پترو پوروشنکو به شبه نظامیان حامی روسیه در حالی مطرح شد که شبه نظامیان و نیروهای دولتی اوکراین پیشتر قول داده بودند که بر آتش بس یک هفته ای اعلام شده در این کشور نظارت داشته و آن را اجرا کنند.

در همین رییس جمهوری اوکراین طی دیدار با فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان گفت: متاسفانه شبه نظامیان آتش بس اعلام شده را نقض کرده اند. شب گذشته هشت مورد نقض این آتش بس گزارش شده است که در نتیجه آن یک سرباز کشته و هفت نفر دیگر زخمی شدند.

پیش از این نیز یک سخنگوی عملیات ضد تروریستی در اوکراین اعلام کرده بود که شبه نظامیان با تجهیزات نظامی به یک مرکز ارتش در نزدیکی اسلاویانساک حمله کردند.

رهبران جدایی طلبان در دو منطقه اصلی در شرق اوکراین دوشنبه شب با برقراری یک آتش بس موقت موافقت کردند.

اعلام آتش بس از سوی رییس جمهوری اوکراین بخشی از طرح صلح وی با هدف پایان دادن به بحران در شرق این کشور بوده است.

بحران اوکراین که از نوامبر سال گذشته میلادی با مخالفت ˈویکتور یانوکوویچˈ رییس جمهوری برکنار شده این کشور برای امضای توافق نامه تجاری با اتحادیه اروپا آغاز و به تحولات گسترده تر درعرصه سیاست داخلی این کشور منجر شد، بدترین رویارویی روسیه و غرب بعد از جنگ سرد به شمار می آید که تعلیق عضویت روسیه از گروه هشت، اعمال تحریم های اقتصادی آمریکا و اتحادیه اروپا و مناقشه بر سر قیمت فروش گاز روسیه به اوکراین از تبعات این رویارویی بوده است.

دولت کی یف، اتحادیه اروپا و آمریکا، روسیه را به طرفداری از جدایی طلبان در استان های شرق و جنوب شرقی اوکراین متهم می کنند که از آوریل (فروردین/اردیبهشت) کنترل بسیاری از شهرهای این مناطق را در دست گرفته و خواستار جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه هستند.

رسانام**9234**5981
کد N356944