رویترز:

جان کری خواستار کمک کردها به دولت بغداد برای مبارزه با ˈداعش ˈ شد

اربیل

تهران-ایرنا-خبرگزاری رویترز عصر روز سه شنبه درگزارشی از اربیل،با اشاره به دیدار وزیرخارجه آمریکا با رییس اقلیم کردستان عراق اعلام کرد:جان کری از مقام های کردستان عراق خواست تا با قرار گرفتن درکنار بغداد و مبارزه با تروریست های داعش،کشور را از خطر تجزیه نجات دهند.

رویترز اعلام کرد سفر کری به اربیل زمانی صورت گرفته است که گروه های داعش تحت امر القاعده پس از دو هفته پیشروی دربرخی مناطق عراق ، تلاش می کنند کنترل بزرگترین پالایشگاه نفت عراق را در اختیار گرفته و اقتصاد این کشور را با چالش روبرو کنند.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا نیز امروز به شرط اینکه نامش فاش نشود به خبرنگاران گفت که عدم پایبندی اربیل به روند سیاسی بغداد بر ابعاد منفی بحران فعلی در عراق خواهد افزود و در واقع عواقب این نوع سیاست ورزی دامن گیر خود اربیل نیز خواهد شد.

براساس این گزارش، مسعود بارزانی نیز در این دیدار گفت که با یک واقعیت جدید در عراق روبرو هستیم .

از سوی دیگر به گزارش آسوشیتدپرس، ˈجان کریˈ در اثنای بررسی یک طرح جدید برای تشکیل دولت در عراق و نیز برداشتن گامی فوری برای جلوگیری از پیشروی شورشیان سنی ،عصر روز سه شنبه با انجام سفری به اربیل، مرکز منطقه خودمختار کردستان عراق، با رییس این اقلیم دیدار و گفت وگو کرد.

وی این ملاقات را درست یک روز پس از سفر غیرمنتظره روز دوشنبه خود به بغداد و مذاکره با مقامات سنی و شیعه از جمله مالکی نخست وزیر این کشور برای پیمودن راه های جدید در یافتن گزینه های احتمالی برای قدرت حاکمه این کشور انجام داده است.

وزیر خارجه آمریکا در دیدار با مالکی، دولت مرکزی بغداد را برای در پیش گرفتن سیاستی جدید که قدرت بیشتری به اقلیت سنی ها و کردهای عراق اعطا کند، ترغیب و تحت فشار قرار داد.

جان کری امروز در اربیل اعلام کرد که این برعهده عراقی ها - نه آمریکا یا دیگر کشورها - است تا رهبران خود را انتخاب کنند.

وی در آغاز این دیدار خصوصی یک ساعته، نقش نیروهای امنیتی کرد موسوم به پیشمرگ ها را در کمک به جلوگیری از پیشروی شورشیان سنی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) که چندین منطقه مهم در غرب و شمال عراق را تصرف کرده و در حال کشاندن این کشور به سمت جنگ داخلی هستند، بسیار موثر توصیف کرد.

کری گفت: این دوره ای بسیار حیاتی برای عراق است و چالش ترکیب دولت، چالش اصلی است که ما با آن مواجه هستیم.

وزیر خارجه آمریکا ضمن تاکید بر اینکه مقام های عراق باید دولت فراگیر و جامعی را تشکیل دهند که همه عراقی ها خواهان آن باشند، افزود: خود آمریکا معتقد است که دستیابی به یک توافق تقسیم قدرت جدید در بغداد، باعث فروکش بحران در این کشور خواهد شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، بارزانی نیز در این دیدار گفت : تحولات اخیر در عراق نشان می دهد ما با یک واقعیت جدید و یک عراق جدید مواجه هستیم.

رسانام**1378**5981
کد N356924