وزارت خزانه‌داری آمریکا: بانک مرکزی دخالتی در پرداخت بدهی هند به ایران نداشته است

سیاسی

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد: بانک مرکزی این کشور هیچ دخالتی در پرداخت بدهی نفتی هند به ایران نداشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سخنگوی وزارت خزانه‌داری آمریکا پس از آن که خبرگزاری رویترز در 19 ژوئن به نقل از منابع آگاه مدعی شده بود که هند قصد دارد بدهی نفتی خود را به ایران از طریق بانک مرکزی امارات متحده عربی و آمریکا بپردازد گفت: من می‌توانم تأیید کنم که هیچ مؤسسه مالی در آمریکا از جمله بانک مرکزی این کشور دخالتی در پرداخت بدهی هند به ایران نداشته و نخواهد داشت.

بر اساس گزارش رویترز: ایران طبق توافق اولیه‌اش با گروه 1+5 توانست به بخشی از سرمایه‌ی بلوکه شده خود یعنی 4.2 میلیارد دلار در سطح جهان دسترسی پیدا کند.

رویترز پیش از این اعلام کرده بود قرار است هند در سه ماه آینده مبلغ 1.65 میلیارد دلار به ایران بپردازد که این پول بخشی از همان 4.2 میلیارد دلار است. این پول قرار بود در سه قسط در ماه‌های فوریه تا ژوییه پرداخت شود.

هم‌چنین خریداران آسیایی نفت ایران شامل ژاپن و کره‌جنوبی پس از حصول توافق اولیه ژنو بخشی از بدهی نفتی خود به ایران را پرداخت کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، بر اساس توافق اولیه ژنو که در نوامبر سال 2013 به‌دست آمد ایران متعهد شد تا در ازای کاهش تحریم‌های اقتصادی غرب بخشی از فعالیت‌های حساس هسته‌ای‌اش را به حالت تعلیق درآورد.

انتهای پیام

کد N356689