باهنر در پاسخ به مهر:

یکی شدن معتدلین اصولگرا با اصلاح طلبان را قبول ندارم/ ممکن است یک وزیر با 10 کارت زرد استیضاح نشود

احزاب و تشکلها

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه کارت زرد به وزرا نفاذ حقوقی ندارد، گفت: ممکن است یک وزیر بدون کارت زرد استیضاح شود و یک وزیر با 10 کارت زرد هم استیضاح نشود.

به گزارش خبرنگار مهر محمدرضا باهنر در نشستی خبری که عصر امروز در محل دفتر جامعه اسلامی مهندسین برگزار شد با اشاره به کارت زرد امروز مجلس به وزیر کشور گفت: مسئله تعامل و هم افزایی مانع از انجام وظایف و مسئولیت ها نیست. قانون اساسی یک قانون جامع و مانعی است و وظیفه هر نهاد مشخص است و قاعدتا این اختیارات را نمی شود از هر یک از قوا سلب کرد.

دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری مجلس را نتیجه پهن شده دموکراسی در کشور نامید و گفت: رئیس جمهور نتیجه متراکم قانون اساسی در اصول متنوع و متعدد خود نشان می دهد که مجلس در قوه مجریه نظارت دارد و این نیز فلسفه قانون اساسی است.

باهنر با تاکید بر اینکه یکی از ابزارهای نظارت مجلس در دولت سئوال از وزرا است، گفت: کارت زرد به وزیر به معنای کارت زرد در فوتبال نیست و نفاذ حقوقی ندارد چرا که ممکن است یک وزیر بدون  کارت زرد استیضاح شود و یک وزیر با 10 کارت زرد استیضاح نشود اما خوب دریافت کارت زرد تاثیر روانی دارد.

وی با اشاره به اینکه برخی از سئوال نمایندگان و کارت زرد آنان به دلیل مسائل دیگر است نه صرفا آن سئوالی که از وزیر می شود تصریح کرد: بعضی از نمایندگان به دلایل دیگری ممکن است به وزیر کارت زرد بدهند و امروز من احساسم این بود که یک مجموعه ای از نارضایتی ها از عملکرد وزارت کشور وجود داشت و به آن دلیل به وزیر کشور کارت زرد داده شد.

باهنر افزود: البته پاسخهای وزیر نیز قانع کننده نبود. چرا که دولت یک سری وظایف بر اساس قانون اساسی دارد که باید آن را انجام دهد اما با توجه به صحبت های وزیر امروز این اراده احساس نشد.

وی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه با توجه به اینکه برخی از اصولگرایان گفته اند ممکن است در انتخابات آینده بین اصولگرایان معتدل و اصلاح طلبان معتدل ائتلافی تشکیل شود آیا ممکن است فراکسیون رهروان ولایت برای انتخابات مجلس دهم ائتلافی با برخی از اصلاح طلبان داشته باشد گفت: فراکسیون رهروان ولایت سخنگو داردو می توانید از سخنگوی آن بپرسید.

دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری افزود: ممکن است فراکسیونهای مجلس علامت و تابلو داشته باشند اما فراکسیون مجلس کارکرد حزبی، ملی و کشوری ندارد و تنها مختص به کارهای داخلی مجلس است. مثلا نمی تواند به عنوان یک حزب وارد انتخابات شود.

باهنر با تاکید بر اینکه بعید می دانم فراکسیونی غیر از فراکسیون رهروان ولایت و اصولگرایان در مجلس تشکیل شود، گفت: این موضوع را باید از سخنگو بپرسید البته من اصولا این سیاست را که بعضی ها فکر می کنند معتدلین اصولگرایان و اصلاح طلب یکی شوند را قبول ندارم.

وی همچنین در واکنش به برخی اظهار نظراصلاح طلبان تندرو نسبت به دولت روحانی مبنی بر اینکه رای به روحانی رای به اصلاح طلبان بوده است و روحانی و اطرافیانشان نباید متوهم شوند گفت: طبیعی است هر حزب و گروهی که برای رای آوری شخصی کار می کنند از مواضع طلبکارانه برخورد کند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اصلاح طلبان را با یک چوب می رانیم ادامه داد: یک عده ساختار شکن هستند که آنها نه رقیب ما بلکه رقیب نظام هستند و ما آنان را اصلاح طلب نمی نامیم.

باهنر خاطرنشان کرد: البته قبل از انتخابات من بارها به اصلاح طلبان گفتم شما یک سخنرانی از آقای روحانی بیاورید که تاکنون در دفاع از اصلاح طلبان صحبت کرده باشد چرا که روحانی فلز و خواستگاهش اصولگرایی است البته ممکن است که اصولگرایان در این یکسال از عمر دولت از آن راضی نباشند چرا که در مورد بحث فراجناحی نتوانسته به خوبی عمل کند البته شاید آقای روحانی شناختش از نیروهای اصولگرایی کم است.

وی تصریح کرد: یک عده تندرو اصلاح طلب هم تصور می کنند که روحانی باید در استفاده از نیروهای اصلاح طلب غلیظ تر عمل می کرد اما ما اعتقاد داریم روحانی حداکثر استفاده را از انان کرده است شاید بعضی ها این انتظار را دارند که رئیس جمهور از نیروهای ساختارشکن آنان استفاده کند که رئیس جمهور نیز نسبت به این موضوع اعتقادی ندارد و آنان را ارجاع می دهند به سخنرانی سال 78 روحانی.

ادامه دارد...