چین: خروج محموله های شیمیایی سوریه دستاورد بزرگی است

سوریه

پکن - ایرنا – ˈخوا چون اینگˈ سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه خروج آخرین محموله شیمیایی سوریه را ˈدستاوردی بزرگˈ دانست.

به گزارش ایرنا، وی در نشست خبری هفتگی خود اعلام کرد آخرین محموله سلاح های شیمیایی سوریه روز گذشته توسط ناوگان نظامی چین، روسیه و کشورهای دیگر از سوریه خارج شد.

وی تحویل آخرین محموله شیمیایی سوریه را دستاوردی بزرگ دانست و اظهار امیدواری کرد طرف ها با ادامه همکاری به روند حل مساله شیمیایی سوریه کمک کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین، گفت پکن از خروج این مواد شیمیایی استقبال کرده و از تلاش طرف ها در این راستا قدردانی می کند.

وی گفت که چین همواره برای حل سیاسی مساله سلاح شیمیایی سوریه تلاش کرده و با اعزام کارشناس، فراهم ساختن تجهیزات و مشارکت در حفظ امنیت محموله ها در روند حل سیاسی این مساله نقشی سازنده ایفا کرده است.

نمایندگی مشترک سازمان ملل متحد و سازمان منع تولید جنگ افزار شیمیایی اعلام کرد که با همکاری سازنده دولت سوریه، صد درصد جنگ افزارهای شیمیایی سوریه از آن کشور خارج و نابود شده است.

شورای امنیت سازمان ملل سپتامبر سال گذشته میلادی قطعنامه 2118 این شورا را با رای کامل اعضا به تصویب رساند که به موجب آن دولت سوریه ملزم شد با همکاری نهادهای بین المللی همه سلاح ها و مواد شیمیایی این کشور را حداکثر تا 30 ژوئن سال 2014 (نهم تیرماه) نابود کند.

آساق**1611
کد N356565