وزارت خزانه‌داری آمریكا:

در پرداخت بدهی نفتی هند به ایران دخالتی نداریم

سیاسی

سخنگوی وزارت خزانه‌داری آمریكا گفت كه تایید می‌كنیم هیچ نهاد مالی آمریكایی از جمله بانك مركزی این كشور در پرداخت بدهی‌های نفتی هند به ایران، نقشی ندارد.

وزارت خزانه‌داری آمریكا اعلام كرد كه در پرداخت بدهی‌های نفتی هند به ایران دخالتی ندارد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، سخنگوی وزارت خزانه‌داری آمریكا گفت كه تایید می‌كنیم هیچ نهاد مالی آمریكایی از جمله بانك مركزی این كشور در پرداخت بدهی‌های نفتی هند به ایران، نقشی ندارد.

بر اساس این گزارش، سه منبع آگاه پیش از این از تصمیم هندوستان برای پرداخت یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار از بدهی‌های نفتی این کشور به ایران از طریق بانک مرکزی امارات خبر داده بودند.

بنا بر اعلام این سه منبع آگاه که نامشان فاش نشده است٬ قرار است بانک هندی «رزرو» به جای خریداران هندی نفت ایران، دلار را از صرافی‌های معتبر خریداری کرده و آن را به بانک مرکزی امارات بدهد و سپس بانک امارات این پول را به شکل درهم در اختیار ایران قرار دهد.

ایران پیش‌ از این خواسته بود مبلغ یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار از درآمد بلوکه شده‌ خود را از طریق بانک مسقط و به شکل ریال عمان دریافت کند.

بر اساس توافق هسته‌ای شش‌ ماهه‌ای که میان ایران و شش قدرت جهانی حاصل شد، ایران به چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های نفتی مسدود شده خود در بانک‌های خارجی، در قالب هشت قسط دسترسی خواهد داشت.

کد N356465