پوروشنکو خواستار حضور ناظران روسی در اوکراین شد

روسیه

مسکو- ایرنا - پترو پوروشنکو رییس جمهوری اوکراین در گفت وگوی تلفنی با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان از درخواست خود از مسکو برای اعزام ناظران روسی به اوکراین خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از اطلاعیه روز سه شنبه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری اوکراین، پوروشنکو در گفت وگو با مرکل افزود: این درخواست را از روسیه باهدف نظارت و گواهی ناظران درمورد اجرای آتش بس از طرف نیروهای اوکراینی کرده است.

روسای دولت اوکراین و آلمان همچنین درمورد عملکرد گروه تماس برای اجرای طرح صلح پیشنهادی پوروشنکو که از روزگذشته مذاکرات را در دونتسک با سران جدایی طلبان آغاز کرده است، تبادل نظر کردند.

مذاکرات برای برقراری صلح در شرق اوکراین روز گذشته(دوشنبه) در دونتسک آغاز شد و در آن لئونید کوچما رییس جمهوری اسبق اوکراین، هایدی تالیاوینی نماینده ویژه دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا، میخاییل زورابوف سفیر روسیه در اوکراین و سران جمهوری های خودخوانده دونتسک و لوهانسک شرکت دارند.

صدراعظم آلمان ازعملکرد گروه تماس برای اجرای طرح پوروشنکو ابراز خرسندی کرد.

مرکل همچنین برای تلاش حداکثری طرف های مناقشه اوکراین برای برقراری صلح و آرامش و پایان دادن به خشونت ها در این کشور ابراز امیدواری کرد.

نیروهای اوکراینی و شبه نظامیان جدایی طلب از روز دوشنبه تا جمعه (27 ژوئن) برای اجرای طرح پوروشنکو آتش بس اعلام کرده اند.

رییس جمهوری اوکراین جمعه گذشته در جریان نخستین سفر خود به منطقه دونباس اوکراین (استان های دونتسک و لوهانسک) از آتش بس نیروهای اوکراینی با شبه نظامیان تا 27 ماه جاری ژوئن خبر داد.

وی طرح صلح خود برای منطقه دونباس در 15 ماده را ارائه کرد که تضمین امنیت شرکت کنندگان در مذاکرات با دولت اوکراین و عفو افرادی که مرتکب جرایم جنگی سنگین نشده اند از آن جمله است.

همچنین در این طرح ایجاد محدوده حائل 10 کیلومتری در مرز اوکراین با روسیه پیش بینی شده است.

اروپام/2242**518 ** 1064
کد N356390